Asad má opět pod kontrolou město Darája. Na severu Sýrie zůstává situace napjatá

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája, které leží v těsné blízkosti Damašku. Čtyři roky měli toto město pod kontrolou povstalci, po páteční dohodě se však stáhli a umožnili také evakuaci asi čtyř tisíc civilistů. Napjatá situace ale zůstává v severosyrském Halabu, kde při sobotním útoku barelovými bombami zemřelo nejméně 15 civilistů. Boje nadále pokračují i u turecko-syrského pohraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko Damašku | Foto: Reuters

Úspěch vládních vojsk v Daráji má výraznou hodnotu. Město se stalo v roce 2011 dějištěm prvních poklidných protestů proti syrské vládě a jako taková má pro mnohé Syřany velký symbolický význam.

Napjatá ovšem zůstává situace v Halabu, který je v posledních měsících místem intenzivních bojů. Sobotní bombardování zasáhlo čtvrť Maádí na východě města.

Nedaleko od místa, kde dopadly bomby, byl v tu dobu stan, kde přijímali kondolence příbuzní zabitých při jiném útoku barelovými bombami.

Uvedl to Ramí Abdar Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie, údajně za pomoci sítě informátorů v terénu.

Západní část Halabu má pod kontrolou Asadova vláda, zatímco východní oblast ovládají povstalci. Právě tam uvízlo bez přístupu k zásobování přes 200 tisíc lidí.

Syrské vládní síly mají zřejmě znovu pod kontrolou strategické město Darája nedaleko Damašku | Foto: Reuters

48hodinové příměří

Bojující strany u syrského města Aleppo by se podle vyslance OSN Staffana de Mistury měli do neděle dohodnout na vyslání pomoci pro civilisty. Ti podle humanitárních organizací v okupovaném městě trpí nedostatkem základních potravin.

Mistura řekl, že by se jídlo a nezbytný materiál mohl k lidem dostat během dvoudenního příměří. Na tom se už v pátek bez úspěchu snažili dohodnout Spojené státy a Rusko.

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že se ve švýcarské Ženevě podařilo významně pokročit ve vyjednávání. Stále jsou ale body na kterých s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem nedohodli.

Ministrům se zároveň nepodařilo prohloubit vojenskou spolupráci proti takzvanému Islámskému státu. Dohodli se ale na tom, že experti obou zemí budou i nadále ve Švýcarsku pokračovat v jednání.

Turecko na turecko-syrské hranici bojuje proti teroristům z hnutí Islámský stát i proti kurdským povstalcům | Foto: Reuters

Turecko-syrské pohraničí

Mezitím pokračují boje u turecko-syrského pohraničí, kde před pár dny zahájila ofenzivu Ankara. Turecké stíhačky F-16 v sobotu v oblasti zaútočily na pozice, které drží bojovníci napojení na Demokratické síly Sýrie (SDF).

K útoku došlo ve vesnici jižně od města Džarábulus, oznámila agentura Reuters s odvoláním na koalici SDF, kterou podporují Spojené státy.

Turecké bezpečnostní síly později oznámily, že zasáhly na syrském území šest cílů teroristické organizace Islámský stát a pozice kurdských milicí YPG, jejichž postupu se Turci obávají. Kurdské milice jsou součástí SDF a nedávno zaznamenaly úspěchy v boji proti radikálům z IS.

Podle kurdské správy v severní Sýrii do oblasti vjely i turecké tanky, což ukazují i záběry v médiích. Podle agentury DPA by to znamenalo první tureckou pozemní ofenzivu v Sýrii od začátku občanské války před více než pěti lety.

V sobotu večer agentura Reuters informovala s odvoláním na turecké bezpečnostní složky o tom, že při raketovém útoku na tanky u města Džarábulus zemřel jeden turecký voják a další tři byli zraněni. Raketa měla být vypálena ze syrského území ovladaného kurdskými jednotkami YPG.

Turecko bojuje jak proti teroristům z hnutí Islámský stát, tak proti kurdským povstalcům kolem turecko-syrské hranice.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme