Asad prý pověřil svého zástupce jednáním se syrskou opozicí

Syrský prezident Bašár Asad pověřil svého viceprezidenta Fárúka aš-Šará, aby jednal s opozicí. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který včera s Asadem vedl v Damašku rozhovory. Lavrov také řekl, že na obou stranách syrského konfliktu jsou lidé, kteří dávají přednost konfrontaci před dialogem. Syrská opozice mezitím hlásí další desítky civilních obětí vládních útoků na město Homs.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr Lavrov na jednání v Damašku s prezidentem Asadem

Ruský ministr Lavrov na jednání v Damašku s prezidentem Asadem | Zdroj: ČTK

Moskva odmítá připisovat vinu za syrské boje pouze Asadovu režimu a požaduje, aby mezinárodní společenství bylo stejně nekompromisní i vůči syrským rebelům.

Přesto se v arabských médiích spekuluje, jaký byl hlavní účel Lavrovovy úterní cesty do Damašku. Někteří komentátoři se domnívají, že mohlo jít o poslední varování, že Moskva nebude moci Asadův režim podporovat věčně.

Syrská vláda jednala s opozicí už v uplynulých měsících. Šlo ale o domácí a umírněné proudy. Velká část odpůrců režimu a hlavně exil dialog s Asadem odmítají a požadují jedině jeho odchod. Po tom volá také Západ a Arabská liga.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme