Asad se podle dokumentů, které byly propašovány ze Sýrie, podílel na válečných zločinech

Systematické zatýkání, mučení i zabíjení oponentů syrského režimu, takové informace údajně vyplývají z vládních dokumentů vyvezených ze Sýrie. Jde o zhruba 600 tisíc stran dokumentů, které se ze země podařilo propašovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad

Syrský prezident Bašár Asad | Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Jak píše americký list New Yorker, velkou část z nich získal 24letý Abdalmadžíd Barakát, který pracoval jako úředník v tajné komisi, jejímž úkolem bylo rozdrtit snahy odpůrců režimu.

Dokumenty zachycují rozhodování takzvaného Ústředního výboru krizového řízení v Damašku mezi roky 2011 až 2013.

Barakát předával kopie opozici a později vzal velkou část dokumentů a uprchl do Turecka. Podle Barakáta usvědčují Asada a úzký okruh jeho spolupracovníků z toho, že schvalovali systematické zatýkání, mučení i zabíjení opozičníků.

Dokumenty jsou nyní v nespecifikované úřední budově někde v západní Evropě. Ukrývá a shromažďuje je organizace s názvem Komise pro mezinárodní spravedlnost a odpovědnost.

Tu v roce 2012 založil kanadský vyšetřovatel válečných zločinů Bill Willey v reakci na syrskou válku, který má řadu zkušeností z mezinárodních trestních tribunálů. Komisi financuje Evropská unie, ale také řady vlád včetně Německa, Norska nebo třeba Kanady.

Komise také cvičila Syřany, jak sbírat další důkazy a na co se zaměřovat. V Sýrii se podle organizace ukrývá ještě dalších 500 tisíc stran dokumentů, které by mohly posloužit jako usvědčující materiál proti syrskému režimu.

Syrský prezident ani jeho spolupracovníci ale ještě před žádným soudním tribunálem nestojí. Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN zablokovali deklaraci, která by umožnila Mezinárodnímu trestnímu soudu zabývat se válečnými zločiny v Sýrii.

Vyšetřovatelé ovšem podle listu New Yorker počítají s tím, že jednou na soud válečných zločinů v Sýrii dojde. Důkazní materiál je připravený už teď.

Bývalý vrchní žalobce u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu Stephen Rapp, který se s dokumenty seznámil, prohlásil, že ještě nikdy tak bohatou dokumentaci neviděl. Už teď jsou podle něj k dispozici lepší důkazy, než v jakémkoliv případě od dob Norimberského procesu.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme