Asad slibuje konec násilí, jeho armáda mezitím dál zabíjí civilisty

Syrský prezident Bašár Asad je odhodlán zamezit dalšímu násilí v zemi. Tvrdí to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který je na návštěvě Damašku. Do Sýrie se vypravil jen dva dny poté, co Rusko s Čínou zablokovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN podporující mírový plán, za což sklidily tvrdou kritiku. Vládní jednotky mezitím znovu bombardovaly centrum protivládních sil, město Homs.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci syrského režimu vítají ruského ministra zahraničí Lavrova v Damašku transparentem děkujícím Rusku

Příznivci syrského režimu vítají ruského ministra zahraničí Lavrova v Damašku transparentem děkujícím Rusku | Zdroj: ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že šlo o velmi užitečné jednání. Od Bašára Asada se mu prý dostalo ujištění, že je odhodlán zastavit násilí, ať už přichází z jakékoli strany.

Lavrov tvrdí, že Rusko bude dál jednat s různými skupinami syrské opozice. Moskva je podle něj také připravena usilovat o rychlé vyřešení krize na základě plánu předloženého Ligou arabských států.

Také Bašár Asad je prý připraven k jednání se všemi politickými silami v zemi včetně svých oponentů. Zároveň vyjádřil zájem o pokračování a dokonce i rozšíření pozorovatelských misí Ligy arabských států v Sýrii. V dohledné době chce stanovit datum referenda o nové ústavě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Sergeje Lavrova v Damašku informuje moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová a redaktor Jaromír Marek

Mnozí politici i experti mají za to, že se krizi v Sýrii nepodaří vyřešit bez odchodu Bašára Asada. Ten se ale nepřiblížil ani po dnešní schůzce s ruskými politiky.

Ministr Lavrov před několika dny jasně řekl, že Moskva nebude Bašára Asada vyzývat k odchodu. Ruští představitelé tvrdí, že je to jen na obyvatelích Sýrie, aby rozhodli, kdo zemi povede a je prý vyloučeno ovlivňovat situaci zvenku.

Politici včetně představitelů arabských států jsou opačného názoru a tvrdí, že Sýrie je ve slepé uličce, dokud bude Asad u moci. Část opozice s ním totiž odmítá jednat a každý den konfliktu vede k dalším obětem.

Rusko si chce udržet vliv

„Rusko vyslalo Lavrova jako zprostředkovatele, který by měl situaci zklidnit, ale zároveň zachovat Sýrii pro Rusko jako velice cenného partnera, nejenom politického, ale také obchodního. Rusko dodává do Sýrie hodně zbraní. Tanky, které stojí v Homsu a chystají se na útok proti civilistům, jsou ruské,“ připomíná komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Podle Slezáka se Lavrov vrací ze Sýrie jen s malými výsledky. Asad mu slíbil, že bude mluvit s veškerou opozicí, to však už slibuje od doby, kdy v Sýrii vypukly nepokoje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trvalou snahu Ruska zachovat si vliv v Sýrii připomněl komentátor Milan Slezák

Novou informací je naopak to, že syrská komise připravující návrh nové ústavy skončila svou práci. Asad prý brzy vyhlásí termín referenda, v němž se má o přijetí ústavy rozhodnout. Obsah návrhu však zatím není známý, nelze proto ani odhadnout, zda s ním bude opozice spokojena.

Podle některých zdrojů měl Sergej Lavrov přesvědčovat Bašára Asada, aby dobrovolně rezignoval, protože jinak Moskva hrozí, že další případnou rezoluci OSN už by mohla podpořit.

„Je to možné, pro Rusko je důležité uchovat si v Sýrii moc. Má tam svou námořní základnu, která je pro něj velmi cenná, protože ve Středomoří jinou základnu nemá. Kromě toho je to pro Rusko tradiční partner, příliš mnoho dalšího vlivu už mu v arabském světě nezůstalo,“ říká Slezák.

Rusové se proto snaží příliš si nerozhněvat ani syrskou opozici. „Jistou naději musel v Rusku vzbudit šéf syrské exilové opozice, který řekl, že syrský lid je Rusům přátelsky nakloněn a i když padne Asad, tak nová syrská vláda bude brát ohled na ‚legitimní ruské zájmy v Sýrii‘,“ dodává komentátor Radiožurnálu.

Velkolepé přivítání v Damašku

Syřané přijali ruského ministra zahraničí v Damašku velkolepě, i když je otázkou, nakolik bylo vítání zinscenované. Shromáždily se tam tisíce lidí a vytvořily špalír, kterým ruská delegace projížděla. Vlály též syrské a ruské vlajky.

Útoky syrské armády na baštu ozbrojených protivládních sil z takzvané Syrské osvobozenecké armády nezastavila ani návštěva ruského ministra zahraničí.

Členové protivládní Syrské osvobozenecké armády odnášejí zraněné u severosyrského Idlibu | Foto: ČTK

Podle syrské opozice i reportéra BBC, který je jediným zahraničním novinářem přímo na místě, stále pokračuje ostřelování města Homs.

Informace však přicházejí velmi složitě a útržkovitě. Palba na město začala podle opozičních zdrojů krátce po šesté ráno. V ulicích je prý slyšet střelba ze samopalů, v centru jsou tanky. Lidé nevycházejí z domů, nefunguje elektřina. Dnes údajně zemřelo 15 lidí, včera to bylo až 95 obětí.

Podle opozice chce syrská vláda pokračujícími útoky na Homs i v době Lavrovovy návštěvy ukázat, že prezident Asad má situaci pevně v rukách. Vláda však popírá, že by to byly vládní jednotky, které ve městě operují. Tvrdí, že jde o teroristy a ozbrojené skupiny, které chtějí destabilizovat situaci v Sýrii.


Syrská armáda pokračuje v ofenzivě ve městě Homs, které je centrem protivládního odporu

Lenka Kabrhelová, Jaromír Marek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme