Asad varuje Západ před vojenskou intervencí v Sýrii

Syrský prezident Bašár Asad poskytl rozhovor Britskému listu Sunday Telegraph, v němž varoval Západ před vojenskou intervencí v Sýrii. Pokud k ní skutečně dojde, vytvoří se tím prý nový Afghánistán a celý Blízký východ zachvátí zemětřesení. Asadovo varování přišlo v době, kdy část syrské opozice volá po zahraniční vojenské intervenci. Podobné té, která pomohla libyjským rebelům svrhnout Muammara Kaddáfího.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu

Syrský prezident Bašár Asad při svém dnešním projevu | Zdroj: ČTK

Protirežimní nepokoje v Sýrii trvají už od března. Asad, kterého Západ viní z odpovědnosti za pokračující násilí, povstání tvrdě potlačuje, nasadil i tanky a námořnictvo. Podle OSN bylo od března při nepokojích zabito asi 3000 lidí.

Prezident Asad v rozhovoru pro britský list odhaduje, že tlak Západu na jeho vládu ještě poroste. Varuje přitom, že by Sýrie pak mohla dopadnout jako Afghánistán. Pokud by se někdo pokusil rozdělit Sýrii, rozdělil by prý celý region a Blízký východ by byl v plamenech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme na Radiu Česko mluvili se zahraničně politickým komentátorem ČRo Milanem Slezákem.

„Když si člověk čte to poselství různě upravené v zahraničních médiích, tak má pocit, že Asad skutečně varuje Západ. Podle mě ale on říká, co se může stát, kdyby Západ zasáhl. Sýrie je totiž opravdu sud střelného prachu, který je nakloněn k tomu vybouchnout,“ uvedl na Rádiu Česko zahraničně politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Tento ‘výbuch‘ nemusí podle komentátora podnítit jen zahraniční vojenská intervence. Ta navíc není podle něj vůbec pravděpodobná.

Intervnece v Sýrii není pravděpodobná

„Běží válka v Afghánistánu, která je drahá. A pokud by intervenci měl někdo vést, určitě by v ní měly hrát důležitou roli USA. Jejich dluh se prohlubuje, nákladná byla i libyjská operace, válka v Afghánistánu ovlivnila minulé prezidentské volby ve Spojených státech a nyní se blíží další volby hlavy státu. A ani Británie a Francie nebudou mít důvod nějak spěchat. Prostě další intervence není na obzoru,“ dodal.

Zdůraznil také, že Sýrii nelze srovnávat s Libyi. „V obou zemích sice vypukly protesty proti dosavadnímu režimu, jenže Libye má například homogenní obyvatelstvo, jsou to v podstatě Arabové, až na berbery. A je tam také jednotná forma vyznání islámu. V Sýrii je to něco úplně jiného, země navíc také sousedí s Izraelem. Takže případná válka by mohla přerůst v regionální konflikt,“ přiblížil.

Pokud se rozpadne Sýrie a Asad odejde, podle komentátora hrozí, že se dostanou k moci ještě ‘horší‘ síly. „On bojuje proti muslimskému bratrstvu, které je na jednu stranu charitativní organizací, na druhou stranu se neštítí teroristických metod,“ doplnil.

Asadův dialog s opozicí

V rozhovoru pro ruskou televizi Asad zase uvedl, že je ochoten jednat se všemi politickými silami v zemi. Takovýto postup by asi do velké míry odpovídal tomu, co po něm chce Liga arabských států. Její představitelé předali syrským úřadům plán, který by v ideálním případě měl ukončit sedmiměsíční násilí v zemi a pokračující střety mezi Asadovými odpůrci a vládními jednotkami.

Jak ale upozorňuje odborník na Blízký východ, Jan Fingerlend z ČRo 6, Asadovým slovům o připravenosti jednat i s opozicí, se příliš věřit nedá.
Asad si podle něj totiž nemůže dovolit dělat zásadní ústupky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asadův náznak o možném dialogu se syrskou opozicí jsme v Ozvěnách dne rozebrali s Janem Fingerlandem z ČRo 6, odborníkem na Blízký východ.

„Protože by si pod sebou podřízl větev. On bude dělat různé kroky, které budou situaci odkládat, uvolňovat napětí a získávat čas. Ale nemůže si dovolit udělat to, co by si dnes už syrská opozice přála jako jediné možné řešení, tedy zcela se vzdát moci, nebo zavést něco jako demokracii, protože pro lidi, kteří za ním stojí, je to nepřijatelné,“ uvedl v Ozvěnách dne.

Dodal, že syrská opozice už na dialog nepřistoupí, je rozhodnutá režim ukončit a bude pouze zvyšovat své požadavky.

Tomáš Pavlíček, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme