Asada stále podporují mnozí obyvatelé Sýrie. Je to prý pro ně menší zlo

Syrský prezident Bašár Asad má stále podporu části obyvatel Sýrie. Podle politologa Šádího Shanaáha z Pražského centra pro globální politiku Glopolis se jedná především o minority, jako jsou křesťané a alevité, nebo také o bohatší vrstvy obyvatelstva. „Nemůžeme ale mluvit paušálně,“ upozorňuje Shanaáh.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bašar Asad (uprostřed) při modlitbě v rámci oslav narození proroka Mohameda

Bašar Asad (uprostřed) při modlitbě v rámci oslav narození proroka Mohameda | Zdroj: ČTK

Ne všichni křesťané nebo alevité režim podporují. „A ti, co ho podporují, k tomu mají různé důvody. Někteří se obávají o budoucnost Sýrie. Vybírají mezi menším a větším zlem. A pro ně je větší zlo chaos, který si myslí, že by nastal po pádu režimu,“ vysvětluje Shanaáh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog Šádí Shanaáh z Pražského centra pro globální politiku Glopolis ve Světě o deváté

Režim podporují například i sunitští muslimové. „V Sýrii se neustále mluví o bohatší vrstvě rodin v Aleppu, který je komerčním centrem. Část města za tohoto režimu velmi profitovala, teď proto kalkulují, co by pro ně znamenalo se proti režimu obrátit zády. Ale kalkulace stále vycházejí ve prospěch režimu,“ říká politolog.

Jednotky Asada mezitím dál intenzívně útočí na centrum opozice - město Homs a jeho okolí. V sunitské čtvrti Baba Amrozemřelo jen během včerejška nejméně 80 civilistů, včetně dvou západních novinářů - francouzského fotografa Remiho Ochlika a reportérky britského deníku Sunday Times Marie Colvinové.

Reformy pod kontrolou

Nejmenovaný libanonský činitel blízký syrské vládě řekl agentuře Reuters, že prezident Asad chce pokořit Homs před nedělním referendem o nové ústavě. „Je zřejmé, že Asad chce implementovat jen takové reformy, nad kterými má plně kontrolu a jejichž podmínky si může nadiktovat sám,“ vysvětluje Shanaáh.

Změnit Asadův přístup ke konfliktu ale podle Shanaáha v podstatě není možný. „Jediná hrozba, která by změnila chování Bašára Asada, by byla hrozba intervence, která ovšem v podstatě neexistuje. Je zcela jasné, že by Rusko a Čína takovou intervenci v Radě bezpečnosti vetovala a mimo Spojené národy by se ji zřejmě nikdo neodvážil provést,“ podotýká politolog.

Proto se podle něj Asád necítí být nijak vázán. „A může si být zcela jistý, že pokud nedojde k tomu, kdy by zemřelo několik tisíc lidí za jeden den, ale bude dál pokračovat v tom, že za jeden den zemře 50 nebo 60 lidí, tak si může být jistý, že mu to ‚projde‘,“ dodává Shanaáh.

Martina Mašková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme