Asadova armáda zaminovala trasy, po nichž Syřané prchají ze země

Syrská armáda rozmisťuje v oblasti u hranic s Tureckem a Libanonem miny. Píše o tom ve své zprávě organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Nejvíce min má být podle svědků u tras, podél kterých Syřané prchají do sousedních zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští uprchlíci v Turecku

Syrští uprchlíci v Turecku | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Zpráva nevládní organizace Human Rights Watch cituje svědky jak z turecké a libanonské strany, tak ty, kteří v Sýrii i přes stoupající násilí zůstávají.

Například podle slov 28letého bývalého příslušníka syrské armády jsou v pohraničí stovky nášlapných min. Jen on se skupinou svých přátel měl zatím odstranit na 300 min umístěných podél cest vedoucích k turecké hranici.

Další výpovědi obsažené ve zprávě popisují samotné výbuchy a jejich následky v podobě zranění. Zmíněn je například příběh patnáctiletého chlapce, který přišel o nohu na hranici s Libanonem. Podobnou zkušenost mají i mnozí uprchlíci v Turecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných důvodech zaminování syrských hranic mluvil ve Stalo se dnes blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Organizace Human Rights Watch vyzývá Sýrii, aby miny přestala rozmisťovat, protože jsou vojensky neúčinné a jen poškozují civilisty.

Žádné oficiální zdůvodnění toho, proč armáda hranice zaminovává, není. Ochránci lidských práv to vysvětlují tím, že se režim snaží zabránit útěku civilistů do sousedních států. Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka se ale nabízí ještě jedno logické vysvětlení.

„A to, že se Sýrie naopak snaží zabránit tomu, aby lidé nepronikali dovnitř země, aby se do země nepašovaly zbraně a aby tam nepřecházeli povstalci. Protože víme, že i to se děje. A exilová Syrská národní rada zrovna včera vůbec poprvé přiznala, že dostává zbrojní zásilky. Dala tak vlastně za pravdu tomu, co syrský režim říká už řadu měsíců,“ poznamenal zpravodaj ve Stalo se dnes.

Původ min, které syrský režim rozmísťuje podél svých hranic, není jistý. Velmi pravděpodobně jsou ruské provenience. Sýrie nepatří mezi 159 zemí světa, které se zavázaly ukončit výrobu a používání pěchotních min.

Aktuální údaje zveřejnil i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Podle něj je na území Sýrie na útěku zhruba 200 000 lidí a do okolních zemí uprchlo už na 30 000 Syřanů.

Jaromír Marek, Břetislav Tureček, mta, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme