Asadův režim postavil krematorium, podle Američanů ho využívá k likvidaci vězňů

Spojené státy mají důkazy, že syrský režim zbudoval krematorium u nechvalně známé vojenské věznice Sajdnájá nedaleko Damašku. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na experta na Blízký východ z amerického ministerstva zahraničí.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad | Zdroj: Reuters

Existuje podezření, že se režim Bašára Asada zbavuje tisíců vězňů a ukládá je pak do hromadných hrobů.

Podle Stuarta Jonese z ministerstva zahraničí se Washington domnívá, že krematorium by mohlo sloužit k likvidaci těl ve věznici, kde Asadova vláda údajně během uplynulých šesti let občanské války nařídila hromadné popravy oběšením v tisícovkách případů.

Tříminutové soudy a masové popravy každý týden. Zpráva Amnesty International popisuje zabíjení v syrské věznici

Číst článek

„Důvěryhodné zdroje se domnívají, že mnohá z těl byla vhozena do hromadných hrobů," řekl Jones novinářům, kterým ukázal údajné krematorium na leteckých snímcích.

„Nyní se domníváme, že syrský režim zbudoval ve vězeňském komplexu Sajdnájá krematorium, které by mohlo sloužit ke zbavování se pozůstatků zadržovaných osob téměř bez důkazů," řekl Jones.

Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International v únoru informovala, že ve věznici Sajdnájá severně od Damašku je každý týden oběšeno v průměru 20 až 50 lidí. Za poslední čtyři roky to bylo 5 tisíc až 13 tisíc osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme