Asadův režim se hroutí, kontroluje jen třetinu země. Tvrdí bývalý syrský premiér Hidžáb

Režim syrského prezidenta Bašára Asada se hroutí, morálně, finančně i vojensky. A kontroluje zřejmě už jen pouhou třetinu syrského území. Tvrdí to bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb, který přešel k syrské opozici, a minulý týden našel útočiště v Jordánsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb na tiskové konferenci v Ammánu

Bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb na tiskové konferenci v Ammánu | Zdroj: Reuters

V Jordánsku dnes Rijád Hidžáb poprvé od svého přeběhnutí k opozici předstoupil před novináře. Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček v Ozvěnách dne v této souvislosti upozornil, že vystoupení bývalého syrského premiéra v Ammánu je určitý signál poselství od samotných Jordánců, kteří se zatím drželi stranou.

„Když nechali takto promluvit prominentního přeběhlíka, poprvé tak vyjádřili poměrně jasný názor na to, co si myslí o budoucnosti syrského režimu,“ řekl zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení bývalého syrského premiéra Rijáda Hidžába okomentoval v Ozvěnách dne blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Upozornil zároveň na Hidžábovo prohlášení, že netouží po žádných funkcích ani nyní ani v budoucí Sýrii po svržení Bašára Asada.

„To je svým způsobem novinka. Protože syrská opozice jak vojenská, tak i politická má nadbytek lidí, kteří baží po různých funkcích a pozicích. A to je jeden z jejích problémů, který ji vlastně rozkládá zevnitř,“ dodal.

Hidžábovo tvrzení, že Asadova vláda už má pod kontrolou jen asi třicet procent území a že po všech stránkách kolabuje, není podle Turečka objektivní a věcnou analýzou, ale politickým apelem člověka, který se svým způsobem snaží očistit, zachránit si kůži.

„I když on nebyl součástí bezpečnostního aparátu během občanské války, tak desítky let sloužil režimu. Kromě toho dlouhodobě se tvrdí, že občanskou válku nerozhodne územní zisk té či oné strany, ale spíš jednorázová akce, kdy se režim zhroutí najednou,“ vysvětlil.

Hidžáb ve svém vystoupení v Ammánu vyzval také další špičky syrské vlády a armády, aby se přidali na druhou stranu. Protože ti, kdo jsou u moci, jdou podle Hidžába proti Bohu.

„Velkou roli v celé situaci nyní hrají symboly a emoce a vystoupení bývalého syrského premiéra je jakýmsi poselstvím toho, že se režim drolí. A určitě řada lidí na něco takového čeká jako na signál, kdy sami zváží, že nastal čas přejít na tu stranu, která se momentálně jeví jako silnější. Takto se politika v Orientu už velmi dlouho vytváří," vysvětlil Tureček.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme