Ashtonová navštívila Gazu

Nová představitelka Evropské unie pro společnou zahraniční politiku Catherine Ashtonová dnes na několik hodin navštívila pásmo Gazy. Je po řadě měsíců prvním zahraničním představitelem, kterého Izrael pustil ze svého území do izolované palestinské enklávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Catherine Ashtonová. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Židovský stát Gazu už skoro tři roky hospodářsky blokuje s odůvodněním, že tam vládne protiizraelské hnutí Hamás.

Ashtonová se v Gaze setkala se šéfem humanitárních operací OSN, který blokádu označil za ostudnou. Jak dodal, unijní představitelka by měla udělat vše pro ukončení izolace. Ashtonová pak řekla, že je potřeba zajistit, aby se do Gazy dostávala pomoc. Izrael přitom tvrdí, že se Palestincům dostává všech základních potřeb.

Prominentní návštěvu zastínil krátce po příjezdu do Gazy teroristický útok, při kterém Palestinci zabili civilistu v Izraeli. Raketa odpálená z Gazy smrtelně zranila thajského dělníka na izraelském statku.

Šlo o první oběť raketového útoku po více než roce. Ashtonová v reakci prohlásila, že odsuzuje všechny formy násilí a že je potřeba hledat mírové řešení problémů.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme