Asi dva miliony Britů žijících dlouho v cizině nemohou podle soudu hlasovat o brexitu

Britové, kteří žijí více než 15 let v cizině, nemohou hlasovat v červnovém referendu o setrvání země v Evropské unii. Definitivně o tom rozhodl Nejvyšší soud. Ten zamítl dovolání dvojice, které se nelíbila pravidla stanovená londýnskou vládou. U evropských soudů už stěžovatelé v právní bitvě pokračovat nehodlají.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit

Brexit | Foto: Fotobanka Pixabay

Podle pravidel v referendu nesmějí hlasovat ti Britové, kteří posledních 15 let nežili ve Spojeném království nebo přesněji – kteří posledních 15 let nefigurovali v registru voličů.

Stěžovatelé Jacquelyn MacLennanová a 94letý válečný veterán Harry Shindler argumentovali tím, že stanovená pravidla jsou porušením jejich volebního práva.

Podle Nejvyššího soudu však má britská vláda právo stanovit časový limit, během něhož občané musejí žít na území Spojeného království, aby směli v referendu hlasovat.

Podle soudu také britská volební pravidla nepředstavují protiprávní zásah do volného pohybu osob v rámci Evropské unie.

Verdikt se týká asi dvou milionů Britů žijících v cizině, kteří tak s konečnou platností nesmějí hlasovat v unijním referendu. Většina těchto lidí by se pravděpodobně postavila proti takzvanému brexitu.

Jiří Hošek, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme