Assange může být vydán do Švédska, rozhodl soud v Londýně

Zakladatel světoznámého serveru WikiLeaks Julian Assange může být vydán k trestnímu stíhání do Švédska, kde čelí podezření ze sexuálních zločinů. Rozhodl o tom britský soud první instance. Assange údajné znásilnění dvou žen popírá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julian Assange WikiLeaks

Julian Assange WikiLeaks | Zdroj: ČTK

Právníci australského občana, který trávil poslední měsíce v Británii pod soudním dohledem, vzápětí po verdiktu londýnského soudu informovali, že se proti němu odvolají. Mají na to lhůtu sedm dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Ivan Kytka mluví o soudním jednání v případu Juliana Asssange ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Podle obhájců není možné na případ uplatnit evropský zatykač, protože Assange nebyl formálně obžalovaný. V případě vydání by ho nejprve čekalo vyšetřování, na jehož základě by se rozhodlo o případném trestním stíhání.

Argumenty soudce

Z obšírného výkladu soudce, jímž zdůvodnil rozsudek, byly podle spolupracovníka Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivana Kytky nejdůležitější dva body.

První spočíval v tom, že vyvrátil argumenty obhajoby když řekl, že tři ze čtyř podezření, kvůli nimž je Julian Assange ve Švédsku předvoláván k výslechu, by tvořily skutkovou podstatu trestného činu i ve Spojeném Království.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Švédsku Tomáš Sniegoň v Odpoledních ozvěnách dne.

Druhý argument, na který spoléhala Assangeova obhajoba, spočíval v tom, že podobné druhy soudních přelíčení, ve kterých hraje roli intimnost, jsou neveřejné, tudíž soudy nemohou být ani veřejností kontrolovatelné a mohou být snadno zneužity k vyřizování účtů, v tomto případě politických.

Anglický soudce má za to, že tato okolnost není dostatečně varující předtím, aby Asssange nebyl vydán vzhledem k tomu, že švédská strana zaručila, že veškeré výslechy budou zveřejněny, byť se budou odehrávat bez účasti veřejnosti.

Zpolitizovaná obvinění

Assange vyvolal pozdvižení kvůli webovým stránkám WikiLeaks, na kterých zveřejnil tisíce tajných dokumentů americké vlády. Obvinění z útoku a znásilnění svých spolupracovnic ve Švédsku považuje za zpolitizované.

Navíc švédský premiér Fredrik Reinfeldt podle obhájců Assange učinil z jejich klienta ‚veřejného nepřítele číslo jedna‘. „Reinfeldt se jednou skutečně k případu veřejně vyslovil, což Assange a jeho obhajoba napadli jako politické vměšování. Britský soud ale ve výroku premiéra neshledal žádný politický zásah,“ poznamenal spolupracovník ČRo ve Švédsku Tomáš Sniegoň.

Hlavní obavou Assange ale je to, že by mohl být později vydán do Spojených států, kde nyní úřady zkoumají, zda má být pohnán k odpovědnosti kvůli zveřejňování tajných materiálů. Za to by mohl čekat velmi tvrdý trest. Ani v USA však zatím žádné obvinění nepadlo.

Britské úřady Assange zatkly 7. prosince loňského roku na základě eurozatykače, přičemž na policii se dostavil sám. Devět dnů strávil ve věznici Wandsworth a pak byl propuštěn na kauci. Assangeův právník Geoffrey Robertson tvrdí, že jeho klient by mohl být později vydán právě do Spojených států. Advokát Robertson k tomu dodává, že Assangeovi by v takovém případě mohl hrozit trest smrti. Švédsko ale uvádí, že před takovou hrozbou je schopné Assange ochránit.

Jan Prokeš, Helena Berková, Ivan Kytka, Martin Hromádka, ak, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme