Stejná uhlíková stopa jako konzumace masa. Některé typy inhalátorů uvolňují skleníkové plyny

Léčba astmatu může zanechávat stejnou uhlíkovou stopu jako konzumace masa. Důvodem jsou některé typy inhalátorů s dávkovačem. Tvrdí to BBC s odkazem na britské výzkumníky z Univerzity v Cambridgi. Astmatici by podle jejich zjištění mohli přejít na jiné ekologicky šetrnější způsoby léčby.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inhalátor pro astmatiky (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 Public domain,©

Výzkum se zaměřil na různé typy inhalátorů, které Britové využívají. V roce 2017 sedm z deseti inhalátorů obsahovalo hydro-fluoro-alkan. Ten se využívá jako pohonná látka uvolňující lék z inhalátoru. Farmaceutické firmy tímto plynem nahradily dříve používané freony.

Astmatici by mohli nově chodit k praktickým lékařům. Specialistům by tak ubyla práce

Číst článek

Podle vědců představují inhalátory s dávkovačem téměř čtyři procenta emisí skleníkových plynů v rámci britského Národního zdravotního systému, píše server BBC.

Inhalátory s odměrným dávkováním by mohly nahradit například inhalátory pro práškovou formu léku. Ty by na individuální úrovni ročně ušetřily stejné množství oxidu uhličitého, jako vyřazení masa z jídelníčku.

Změnu léčby na ekologičtější by museli astmatici konzultovat s lékařem. Jiná medikace totiž není u některých z nich možná. Jen ve Velké Británii žije pět milionů lidí s astmatem.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme