AstraZeneca popírá zprávy o dalším propadu dodávek vakcín do zemí Evropské unie

Britsko-švédská firma AstraZeneca popřela zprávy o údajně chystaném výpadku dodávek vakcín do zemí EU, a to ze 180 na zhruba 90 milionů dávek. S informací přišla agentura Reuters, která se odvolává na své zdroje v Bruselu. Evropská komise tvrzení na dotaz Radiožurnálu odmítla komentovat.

Od stálého zpravodaje Brusel (Aktualizováno: 14:10 24. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farmaceutická společnost AstraZeneca doručí do Evropské unie ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19 (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

AstraZeneca hodlá do zemí Evropské unie ve druhém čtvrtletí údajně doručit jen 90 milionů dávek vakcíny proti koronaviru, tvrdí s odvoláním na své zdroje v Bruselu agentura Reuters. Šlo by tak jen o polovinu z původně nasmlouvaných 180 milionů. Reuters uvádí, že společnost o svém záměru již informovala Evropskou komisi.

Vakcinolog: Druhá dávka AstraZenecy se má podat až po 12 týdnech. Seniory ochrání před úmrtím

Číst článek

Mluvčí komise ale na dotaz Radiožurnálu informaci nepotvrdil a odkázal na vyjádření firmy. Podle něj AstraZeneca i nadále počítá s dříve stanoveným množstvím, pouze bude muset zhruba polovinu vakcín dovézt ze světa.

„Poslední prognóza dodávek pro druhé čtvrtletí cílí na dodávky v souladu s dohodou s Evropskou komisí. Podle ní by zhruba polovina množství měla dorazit z výrobního řetězce závodů v EU a zbývající část pak z mezinárodní dodavatelské sítě,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí společnosti.

Nezájem o AstraZenecu

AstraZeneca původně ohlásila, že do konce března do zemí EU zašle jen 30 z původně domluvených a předplacených až 120 milionů dávek, a to právě s odvoláním na potíže s výrobou. Evropská komise na vysvětlení nepřistoupila vzhledem k tomu, že se s výpadky nepotýká Velká Británie.

Evropská komise si vynutila zveřejnění částečně začerněné smlouvy s firmou, plnou verzi kontraktu pak publikovala italská RAI. Podle ní měla AstraZeneca pro země EU už v prosinci připravit 30 milionů dávek. Firma přitom o podmínečné povolení své látky v EU kvůli průtahům s daty z klinických studií nakonec požádala až po Novém roce.

Otázka taky je, kam se podělo 30 milionů dávek, které AstraZeneca původně slíbila dodat v prosinci, kdy nakonec ale ještě neměla podmínečné povolení EMA.

16:14 – 19. 02. 2021

5

Firma se nakonec s Evropskou komisí dohodla, že do konce března zašle o devět milionů dávek více, tedy celkově 39 milionů. Stále však jde o méně než třetinu původně slíbeného množství.

Vakcína AstraZenecy funguje jako bájný trojský kůň. Imunitní systém se díky tomu vycvičí

Číst článek

Některé země teď nicméně řeší nadbytek této látky. Například v Německu na skladech leží nevyužitých víc než milion dávek. Německé úřady totiž vakcínu AstraZenecy nedoporučily aplikovat seniorům kvůli nedostatku dat o její účinnosti. Kvůli tomu a kvůli zprávám o častějších vedlejších účincích se navíc vakcína potýká s nižším zájmem další veřejnosti.

Institut Roberta Kocha upozorňuje, že odmítání této vakcíny není racionální, látka má totiž téměř 100% účinnost v prevenci těžkého průběhu onemocnění. Německá vláda zvažuje, že dávky využije k očkování zaměstnanců školek a základních škol.

Rovněž Evropská komise se postavila za všechny v EU schválené vakcíny. Prověření látek experty Evropské lékové agentury podle unijní exekutivy garantuje jejich účinnost a bezpečnost.

Pfizer výrobu zvyšuje

Země EU podle posledních dostupných údajů zatím dokázaly využít celkem 28 milionů dávek vakcín. V přepočtu aplikovaných dávek na počet obyvatel Česko patří v rámci EU k podprůměrným státům, rychlejší jsou mimo jiné všechny sousední země.

Evropská komise přiznala, že problémy výrobců s rozjezdem masové výroby podcenila, situace se podle ní ale rychle lepší. „Nacházíme se ve fázi zrychlování výroby, spolu s firmami na tom pracujeme a dohlížíme na ně. Je třeba průmyslu pomoci,“ uvedl v pondělí eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton během návštěvy největší evropské továrny na vakcíny společnosti Pfizer v belgickém Puursu.

Hlavní unijní dodavatel, tandem Pfizer/BioNtech slíbil do konce března veškeré výpadky vynahradit a ve druhém čtvrtletí poslat proti původnímu harmonogramu navíc 75 z celkových až 600 milionů dávek nasmlouvaných pro rok 2021. Evropská komise také rozšířila objednávku od americké Moderny, letos by od ní mělo dorazit přes 300 milionů dávek. V polovině března se čeká schválení v pořadí čtvrté vakcíny, a to od americké společnosti Johnson & Johnson.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme