Soud částečně vyhověl Evropské unii ve sporu s AstraZenecou. Firma musí dodat 50 milionů dávek

Belgický soud v pátek nařídil farmaceutické firmě AstraZeneca, aby zemím Evropské unie do září dodala 50 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Soud ale zároveň odmítl požadavek Evropské komise (EK) na závazné dodání i zbývajících chybějících dávek. Uvedly to v pátek obě strany sporu, z nichž každá prezentovala verdikt jako svůj úspěch.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud AstraZeneca termíny nedodrží, bude muset zaplatit deset eur (255 Kč) za každou zmeškanou dávku. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí přichází v době, kdy stále více unijních zemí výrazně omezuje používání vakcíny od AstraZenecy zvláště u mladších lidí, a to kvůli obavám, že v ojedinělých případech mohou způsobovat krevní sraženiny.

Konvalinka o kombinování vakcín: Mělo by to fungovat lépe, ale zatím to není ověřeno

Číst článek

Komise zažalovala britsko-švédskou společnost kvůli tomu, že dlouhodobě nedodává přislíbené množství očkovacích preparátů. Evropská komise pro členské státy objednala 300 milionů dávek vakcíny s dodáním do konce června.

AstraZeneca ale už v dubnu avizovala, že do konce druhého čtvrtletí stihne dodat jen asi 100 milionů dávek, přestože komise požadovala nejméně 120 milionů dávek.

Kalendář dodávek

Soud v pátek stanovil kalendář dodávek na nejbližší tři měsíce. Firma podle něj má poskytnout členským zemím Evropské unie do 26. července 15 milionů dávek, do 23. srpna dalších 20 milionů a do 27. září ještě 15 milionů.

Pokud AstraZeneca termíny nedodrží, bude muset zaplatit deset eur (255 Kč) za každou zmeškanou dávku.

„Toto rozhodnutí potvrzuje pozici komise: AstraZeneca nedodržela závazky, které učinila ve smlouvě. Je dobré vidět, že to potvrzuje nezávislý soudce,“ uvedla v reakci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Praktičtí lékaři by měli očkovat vakcínou Pfizer. Podle šéfa sdružení se domluvili s ministerstvem

Číst článek

Požadavky komise týkající se druhého čtvrtletí ale soud nevzal v potaz, což firma označila za své vítězství.

Vůle spolupráce

„Rozhodnutí soud nás potěšilo,“ uvedl v prohlášení výkonný místopředseda společnosti Jeffrey Pott.

Podle AstraZenecy soud uznal obtížnost situace farmaceutických firem, které dodávají zemím velké množství vakcín v bezprecedentních podmínkách.

Firma také uvedla, že je nyní připravena s komisí začít opět spolupracovat.

Komise přitom už na jaře dala najevo, že má v budoucnu zájem spíše o takzvané mRNA vakcíny, které dodávají firmy Pfizer/BioNTech či Moderna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme