Policie našla v italském skladu 29 milionů dávek AstraZenecy. Média spekulují, do kterého státu mířily

  • Na 29 milionů dávek vakcíny firmy AstraZeneca objevila o víkendu policie ve skladu americké firmy Catalent ve městě Anagni nedaleko Říma. Na případ upozornil ve středu deník La Stampa.
  • Podle některých zdrojů byly očkovací látky připravené k exportu do Velké Británie, agentura ANSA ale informuje, že měly směřovat do Belgie.
  • Vysoce postavené unijní zdroje uvádějí, že se vakcíny našly v zařízení s plnící linkou, kde AstraZeneca dávkuje pro unijní státy a pro COVAX, tedy méně rozvinuté země.

Anagni (Itálie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od společnosti AstraZeneca (ilustrační foto)

Vakcína proti koronaviru od společnosti AstraZeneca (ilustrační foto) | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Inspekci do skladu poslalo podle informací agentury Reuters italské ministerstvo zdravotnictví na žádost evropského komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona.

Podle unijních činitelů byla část těchto očkovacích látek vyrobena v nizozemském závodě firmy Halix. Z něj by podle smlouvy měla vakcína mířit i do unijních zemí, dostává je však zejména Velká Británie.

Státy evropského bloku se v současné chvíli potýkají s výpadky dodávek AstraZenecy, která v prvním čtvrtletí doručí jen zhruba třetinu z původně slíbených více než 90 milionů dávek. Britsko-švédská firma za to čelí kritice od Evropské unie.

Některé země včetně Velké Británie totiž ve velkém nakupují dodávky, ale současně žádné vakcíny nevyvážejí, ačkoliv je vyrábějí. Evropská komise chce proto zpřísnit podmínky pro vývoz očkovacích látek.

Unie už nyní uplatňuje nástroj, kterým vývoz vakcín kontroluje. Díky němu má přehled o pohybu jednotlivých dávek. Od 1. února, kdy jej spustila, do Británie zamířilo 10 milionů dávek vakcín. Převážně šlo o látku společností Pfizer/BioNTech, v menší míře pak o vakcínu Moderny.

ČTK, vid, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme