Astronaut se pokusí opravit poškozený spodek Discovery

Astronaut Steve Robinson se dnes pokusí v kosmickém prostoru opravit raketoplán Discovery. Má za úkol odstranit kusy materiálu, které volně visí ze spodní části plavidla. Oprava je nutná proto, aby se vyloučilo jakékoli riziko havárie při přistávání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký astronaut Steve Robinson při práci v nákladovém prostoru raketoplánu Discovery

Americký astronaut Steve Robinson při práci v nákladovém prostoru raketoplánu Discovery | Zdroj: ČTK

Bude to poprvé, co se bude raketoplán opravovat přímo na oběžné dráze. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) s tímto krokem váhal, protože v případě neúspěchu by mohl být návrat ještě problematičtější.

Ze spodní části Discovery vyčnívá na dvou místech do výše asi dva a půl centimetru hmota, která vyplňuje prostor mezi keramickými destičkami sloužícími jako tepelný plášť stroje. Kosmonauti z Discovery měli pochyby o riskantní misi, ale souhlasili s opravou, protože se zdá relativně snadná.

"Oprava je velmi jednoduchá, ale je potřeba ji provést velmi opatrně. Nebude to žádné trhání a lomcování, materiál by měl jít odstranit kleštěmi nebo dokonce holýma rukama," řekl na tiskové konferenci z Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) Stephen Robinson, který bude poškozená místa opravovat.

Robinson bude pracovat na konci 17,5 metru dlouhého robotického ramene vysunutého z ISS, u níž Discovery kotví. Výstup do volného vesmíru má začít v 10:14 SELČ. Astronaut si bude muset dávat především pozor, aby helmou nenarazil do ohnivzdorných destiček. "Všichni víme, že destičky jsou křehké a že kosmonaut je docela velké těleso," upozornil Robinson.

Výstupky mohou být nebezpečné, protože při vstupu do atmosféry mohou způsobit nepředvídatelné bodové přehřívání a přinést Discovery stejný osud, jaký měl raketoplán Columbia. Ten ale nebyl zničen kvůli takovým výčnělkům, ale kvůli díře v tepelném štítu, který způsobil při startu odlomený kus izolační pěny.

Při startu Discovery se rovněž odštíply kousky destiček z tepelného pláště, když na něj dopadly kousky izolační pěny z vnější palivové nádrže. NASA dospěl k závěru, že přes tato poškození je loď schopna návratu. Vyčnívající proužky spojovací hmoty nejsou zřejmě důsledkem těchto nárazů při startu, ale asi nedostatečnou přilnavostí.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme