Astronaut Steve Robinson opravil v kosmu štít Discovery

Historicky první oprava raketoplánu přímo na oběžné dráze skončila úspěšně. Astronaut Steve Robinson odstranil oba výčnělky izolační hmoty z tepelného štítu na spodku plavidla. Oprava byla nutná proto, aby se vyloučilo jakékoli riziko havárie při přistávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký astronaut Steve Robinson při práci v nákladovém prostoru raketoplánu Discovery | Foto: ČTK/AP

Při startu raketoplánu Discovery se odštíply kousky destiček z tepelného pláště, když na něj dopadly kousky izolační pěny z vnější palivové nádrže. NASA dospěla k závěru, že přes tato poškození je loď schopna návratu. Vyčnívající proužky spojovací hmoty nebyly zřejmě důsledkem nárazů při startu, ale patrně je způsobila nedostatečná přilnavost.

Američan Steve Robinson a jeho japonský kolega Soiči Noguchi vystoupili do otevřeného prostoru asi v jedenáct hodin ráno středoevropského času. Po několika hodinách příprav se Steve Robinson na výsuvném 17,5 metru dlouhém robotickém rameni dostal k místu, kde ze spodní části raketoplánu mezi keramickými destičkami vyčnívala izolační hmota asi dva a půl centimetru ven z trupu.

Výčnělky mohly při vstupu do zemské atmosféry způsobit nepředvídatelné bodové přehřátí trupu a ohrozit úspěšné přistání raketoplánu. Robinson oba výčnělky jednoduše vytáhl rukou, nemusel ani používat pilku. "Bylo to velmi hladké," řekl Robinson při vytahování prvního výčnělku.

Šlo o vůbec první opravu raketoplánu přímo na oběžné dráze. Samotný úkol nebyl složitý, jednoduchá oprava se ale musela provést velmi pečlivě a jemně, aby se dál nepoškodil trup raketoplánu. Především tepelný štít, který chrání spodek plavidla při průchodu atmosférou. Právě poškození tepelného štítu, byť jiného druhu a rozsahu, způsobilo v únoru 2003 havárii raketoplánu Columbia.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme