Astronauti již podruhé vystoupili z Discovery

Už podruhé v průběhu osmačtyřiceti hodin vystoupili dnes astronauti z amerického raketoplánu Discovery do vesmíru. Jejich cílem bylo opravit jeden ze čtyřech stabilizátorů, které upravují polohu Mezinárodní vesmírné stanice. Jejich pobyt ve volném prostoru trval déle než šest hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronauti při opravách stabilizátoru

Astronauti při opravách stabilizátoru | Foto: AFP

Kdokoliv s přístupem na internet mohl dnes na stránkách americké vesmírné agentury NASA sledovat, jak Američan Stephen Robinson a jeho japonský kolega Soiči Noguči pracují, a poslouchat jejich komunikaci s řídícím střediskem v texaském Houstonu včetně jednotlivých instrukcí. Když se astronautům podařilo odmontovat asi tři sta kilogramů vážící stabilizátor a na jeho místo nainstalovat nový, provedli několik dalších vedlejších úkonů.

Při prvním sobotním výstupu z lodi posuzovali zrakem, do jaké míry poškodily trup raketoplánu úlomky z vnější palivové nádrže, které kamery zaznamenaly při startu. Let raketoplánu byl prodloužen o jeden den. Jeho přistání se plánuje na příští pondělí. V plánu je také ještě jeden výstup do vesmíru. Případné opravy trupu a izolace by astronauti měli provést v jeho průběhu.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme