Astronauti vystoupili do volného prostoru

Američtí astronauti Piers Sellers a Mike Fossum z raketoplánu Discovery podnikli první déle než šestihodinovou "vesmírnou procházku" ve volném prostoru. Instalují tam držáky na vnější přístroje a důkladně kontrolují tepelný štít raketoplánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronauti Discovery ve vesmíru | Foto: AFP

Práci amerických kosmonautů ve vesmíru sleduje a komentuje řídící středisko v texaském Houstonu. Celá střecha úložného prostoru Discovery je otevřena a kosmonauti teď v tomto prostoru pracují ve skafandrech. Přístroje montovali za pomocí robotnického ramena, ale většinou přímo za pomocí malých nástrojů.

Vysunuté je i nové dlouhé robotické rameno. Je to náročná práce, ale neobejde se to samozřejmě bez vtipů. Kosmonauti si s úsměvem stěžují, že je Houston sleduje jak televizní Big Brother.

Řídící středisko Houston si také vyžádalo další snímky lehce poškozeného krytu kamery na povrchu Discovery. Toto poškození nemá vliv na bezpečí samotného raketoplánu, ale odborníci chtějí prověřit, zda další dva kryty vydrží výheň při průletu atmosférou během návratu Discovery.

NASA chce také prověřit, jestli bude nutné opravit kousek tkaniny vyčnívající z těsnění mezi tepelnými destičkami na břiše Discovery. To by Američané udělali asi poslední 13. den, o který jim dnes Houston díky dobrým zásobám energie prodloužil pobyt.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme