Astronauti z Discovery absolvovali šestihodinový pracovní výstup do kosmu

Dva astronauti z raketoplánu Discovery, který v pondělí večer zakotvil u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), mají za sebou první úspěšný výstup do kosmického prostoru. Potvrdil to mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery krátce po nočním startu | Foto: AFP

Robert Curbeam a jeho švédský kolega Christer Fuglesang během více než šestihodinového pobytu ve volném prostoru splnili podle řídicího střediska v Houstonu bez problémů všechny úkoly. Jedním z hlavních bylo připevnit k ISS dvoutunový hliníkový díl. Délka stanice se tak prodloužila o 3,3 metru na 54,5 metru. Po úplném dokončení by měla měřit 75,7 metru. Kosmonauti také připevnili šest elektrických kabelů, vyměnili kameru na vnější straně stanice a provedli několik dalších nezbytných úkonů.

Sedmičlenná posádka raketoplánu má za týdenního pobytu ve vesmíru přispět k dostavbě stanice. Kosmonauty čekají ještě dva výstupy do volného prostoru, ve čtvrtek a v sobotu. Sunita Williamsová, která také přiletěla v Discovery, vystřídá jednoho ze tří obyvatel stanice - německého kosmonauta Thomase Reitera a zůstane na oběžné dráze příštích šest měsíců.

Do roku 2010, kdy by měl program letů raketoplánů k ISS skončit, chce NASA ke stanici vyslat ještě aspoň 14 dalších posádek.

Zuzana Gálová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme