Astroturistika ve slovenských Poloninách láká zatím hlavně Čechy

Už dva roky funguje ve slovenských Poloninách park tmavé oblohy. Nejvýchodnější výspa Slovenska chtěla lákat turisty na takzvanou astroturistiku, tedy pozorování nočního nebe. Turistů zatím ale moc nepřijelo. Díky tomu však Poloniny neztratily svoji opuštěnost a romantiku, kvůli kterým je zbožňují hlavně čeští dobrodruzi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Observatoř na Kolonickém sedle

Observatoř na Kolonickém sedle | Foto: Vojtěch Berger

O světoznámém průvodci Lonely Planet se někdy říká, že rozdává tak trochu polibky smrti. Místa, která doporučí navštívit, zaplaví turisté, a všechno kouzlo se ztratí.

Na Slovensku se teď ptají, jestli se totéž nestane i v Poloninách. Tamní unikátní přírodu doporučil světoznámý bedekr jako turistický hit příštího roku. Východoslovenský národní park láká na divočinu a na pozorování noční oblohy.

V Kolonickém sedle kousek od ukrajinské hranice vedle národního parku Poloniny je observatorium. Není to náhoda, jsou tam totiž vynikající podmínky na pozorování noční oblohy. O tom, že si s sebou vezmou dalekohled, přemýšleli i manželé Gottliebovi, kteří do Polonin jezdí poměrně často:

Přehrát

00:00 / 00:00

Do parku tmavé oblohy ve slovenských Poloninách se vypravil zahraniční zpravodaj Vojtěch Berger

„My jsme ten dalekohled dostali jako svatební dar a já jsem strašný amatér, zatím to neumíme ani zaostřit. Tak nemá smysl to sem vláčet. Ale je určitě zajímavé si ho sem vzít,“ přemýšlejí.

Gottliebovi nakonec nechali dalekohled doma a přijeli si prostě vyvětrat hlavu. Nejdřív autovlakem do Košic a pak dvě hodiny do hor. Vypadá to, že zapadlé Poloniny jsou pro Čechy blíž než pro domácí.

„Více lidí sem přichází od vás a nebo z Polska. Slováci, kteří tady žijí, sem moc nejezdí,“ potvrzuje zoolog Štefan Pčola ze zdejšího národního parku, který zrovna chytá u potoka ledňáčky. Je to muž mnoha dovedností, doma odchoval několik vlků a předloni pomáhal zakládat v Poloninách park tmavé oblohy.

Na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny je totiž minimální světelné znečištění, doslova tma jako v pytli. „Když si tam večer lehnete do trávy a podíváte se na tu tmavou oblohu, uvidíte krásné hvězdy. Samozřejmě musíte být sami, ve dvou neuvidíte nic,“ směje se Pekla.

Observatoř na Kolonickém sedle | Foto: Vojtěch Berger

Na trávu si pozorovatelé hvězd lehají třeba ve vesnici Runina, vzdálené přes 30 kilometrů od nejbližšího města. Noční obloze tu nic nekonkuruje, vesnice totiž kvůli úsporám vypíná i veřejné osvětlení.

Důchodce Peter Hunčár tady přesto udržuje chalupu a trpělivě čeká na turisty. Nocleh stojí jenom pár eur. „Byli tu i z Moravy, ze západního Slovenska, takoví nadšenci sem jezdí, většinou mladší lidé, fotografové,“ popisuje.

Turisté Poloniny zatím neobjevili

Astroturistika měla oživit zapomenutý kraj, který leží osm hodin cesty autem od Bratislavy. Je to ale atrakce pouze pro fajnšmekry, a tak se sem kvůli tmavé obloze turisté zrovna nehrnou. Zoolog Pčola říká, že je to tak dobře pro přírodu. Myslí si to i manželé Gottliebovi.

„Nás sem láká ta příroda, je to tady takové nepoznané, moc turistů tu není. Je to zapomenutý kraj a není tu narváno jako v Tatrách. Líbí se nám ta divočina – medvědi, vlci, zubři, je to krásné,“ říkají.

Průvodce Lonely Planet popsal Poloniny jako tajnou přírodní atrakci, o které neví ani spousta Slováků. Jenže jenom na krásné noční obloze se masová turistika postavit nedá. A tak zdejší liduprázdné lesy patří zatím jen vlkům, medvědům, zubrům – a občas Čechům.

Vojtěch Berger, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme