Ať shnije ve vězení. Jihoafrické ženy hlasitě bojují proti propuštění Pistoriuse

Sportovec Oscar Pistorius zůstává za mřížemi. Jihoafrické ministerstvo spravedlnosti totiž odložilo rozhodnutí o jeho propuštění do domácího vězení. Původně měl Pistorius opustit nápravné zařízení dnes, proti tomu ale protestovaly desítky organizací, zejména ženských spolků. Paralympijský vítěz si odpykává pětiletý trest za zabití své přítelkyně Reevy Steenkampové z nedbalosti a za nedovolené ozbrojování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius

Oscar Pistorius | Zdroj: Reuters

Oscar Pistorius opět dominuje nejen jihoafrickým médiím. Deset měsíců po odsouzení totiž měl opustit brány věznice na okraji Pretorie, boj právníků o jeho další osud ale teprve začíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oscar Pistorius zatím zůstává ve vězení. Hlasy proti i pro jeho propuštění zaznamenal v Pretorii Robert Mikoláš

„Myslím si, že jeho propuštění do domácího vězení je výsměchem spravedlnosti. On ji zavraždil, nevěřím, že to byla nehoda, a měl by za to pykat," říká jedna z členek Pokrokového hnutí žen, které se nejhlasitěji staví proti jeho propuštění a svůj názor dávají najevo právě před vězením.

Před ním zůstávají i televizní štáby s kamerami namířenými na vchod do přísně střeženého nápravného zařízení, ve kterém navíc Pistorius ještě donedávna sdílel prostory s dalším nechvalně proslulým mužem, uprchlým Čechem Radovanem Krejčířem.

Věznice v Pretorii, ve které si odpykává trest Oscar Pistorius | Foto: ČTK

Ten se první verdikt dozví příští pondělí, Pistorius pak může čekat až čtyři měsíce. Většina Jihoafričanek by ho tam však nechala navždy.

„Měl by shnít ve vězení. Není to spravedlivé. Kdyby mne zavraždil můj přítel a pak by strávil jen deset měsíců v izolaci, navíc přitom mohl jíst a pít cokoli a pak si zbytek trestu prožil v luxusní vile svého strýce, tak bych se obracela v hrobě," neskrývá rozhořčení obyvatelka Johannesburgu.

Měl by dostat druhou šanci?

Zejména mezi muži ale nejsou ojedinělé zcela opačné názory. „Musí být propuštěn. Vy nevíte, co udělal pro tuto zemi. Jihoafrickou republiku proslavil po celém světě," vysvětluje asi 30tiletý muž. A smířlivější názor má i jeho přítelkyně.

„Vím, že udělal něco špatného, ale na druhé straně by měl dostat novou šanci. Udělal chybu a mnozí kvůli smrti jeho přítelkyně jednají emotivně. Jejich reakce jsou často přehnané, ale neměl by za to být navždy trestán."

Jisté je ale dnes to, že už v listopadu stane Pistorius znovu před soudem. Státní zástupce se totiž proti původnímu verdiktu odvolal.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme