Aténské drama skončilo šťastně

Krátce před půlnocí únosci propustili zbývajících 6 rukojmí a sami se vzdali policii. Celá akce se nakonec obešla bez krveprolití. Ještě večer přitom únosci dali řeckým úřadům ultimátum - pokud do osmi hodin ráno nedostanou výkupné, vyhodí autobus do povětří. Zásahová jednotka ale na místě zjistila, že únosci s sebou žádné výbušniny neměli. Oba útočníky policie identifikovala jako 24leté Albánce, kteří v Řecku žijí už několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

aténský únos | Zdroj: ČTK

Podle ministra veřejného pořádku Jorga Vulgarakise mají na osvobození největší podíl vyjednavači, speciálně vyškolení pro zásahy proti teroristům. "Je dobře, že policisté využili zkušenosti, které získali v rámci přípravy na zajištění bezpečnosti na olympijských hrách. Drželi se jediné možné taktiky. Jednat tak, aby celý incident skončil bez krveprolití. Oceňuji postup všech složek policie, které jednaly profesionálně a neudělaly žádnou chybu. Pomohli jim přitom příbuzní únosců, které policie vypátrala. Nakonec se ukázalo, že se jednalo o kriminální čin s cílem získat výkupné a dostat se do Albánie."

To potvrzuje i požadavek únosců tlumočený policii, jak ho zachytil prostřednictvím mobilního telefonu jeden z rukojmích: "Nemám žádné politické požadavky, nezajímá mne politika, prostě chci odletět. Vzít si peníze a zmizet."

Na osvobození cestujících mají největší zásluhu vyjednavači, kteří byli speciálně vycvičeni pro olympijské hry v Aténách. Pomáhali jim také příbuzní únosců, které se podařilo policistům vypátrat. Únosci byli zatčeni. Celá akce se obešla bez zranění. Pouze jednu ženu převezla záchranka do nemocnice kvůli astmatickému záchvatu vyvolanému šokem.

Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme