Aténské úřady nařídily kvůli požáru evakuaci 10.000 lidí z předměstí

Řecké úřady nařídily evakuaci deseti tisíc lidí z aténských předměstí, které ohrožuje lesní požár. S ohněm bojují stovky hasičů a z celé země se sjíždějí další posily. Na pomoc přijely také francouzské a italské týmy. Ohnivému živlu ale už podlehly desítky domů a rozsáhlé plochy lesa a porostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolník při hašení živlu | Zdroj: ČTK

Řeckým hasičům se stále nedaří lesní požár u Atén dostat pod kontrolu. Plameny, které místy dosahují do dvacetimetrové výšky, zničily už desítky domů a teď se blíží k metropoli. Boj s ohněm komplikuje silný vítr. Do regionu se sjíždějí posily, mají přiletět i hasicí letadla a vrtulníky z Francie a Itálie.

Při boji s požárem pomáhají i dobrovolníci a často také samotní obyvatelé postižených obcí. Vojáci, policisté i zdravotníci pomáhají evakuovat všechny, kteří by mohli být plameny ohroženi. V sanitkách se tak podařilo odvézt do bezpečí přes dvě desítky dětí ze sanatoria nedaleko Athén. Postižené oblasti úřady uzavřely a vyhlásily v nich výjimečný stav.

Oheň se už dostal až k nemocničním budovám u Penteli asi 15 kilometrů od města a kliniky se proto musely evakuovat.

"Ve vzduchu je dvanáct letadel a asi devět vrtulníků, ale nejsou schopny to uhasit, protože to je na mnoho místech té severovýchodní Attiky. Takže to je právě problém větru v této fázi," řekla Českému rozhlasu přímo z Řecka publicistka a překladatelka Soňa Dorňáková.

Zasedání Štábu požárnických týmů předsedal řecký premiér Costas Karamanlis, který za prioritu označil ochranu životů a majetku.

Řecko v toto období ohrožují požáry každoročně. Jen v těchto dnech jich v celé zemi zaregistrovali přes šest desítek. V některých případech se zřejmě jedná i o úmyslně založené požáry a případy šetří policie a prokuratura.

Přečtěte si také:

Tématem pátečního Studia Česko byly požáry v Řecku
Řecké požáry se blíží až k starobylé Olympii
Požáry trápí jihovýchodní Evropu

Milan Kopp, Jaromír Janev, Hana Albertová, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme