Mezi podezřelými z atentátu na Macrona je i žena. Nejmladšímu zadrženému je 22 let

Atentát na prezidenta Macrona mělo podle francouzské policie připravovat pět mužů a jedna žena. Skupinu v úterý zadržela protiteroristická jednotka. Ministerstvo vnitra v prohlášení uvedlo, že podezřelí byli napojeni na radikální pravici. Informaci přinesl zpravodajský server CNN.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emmanuel Macron čelí již druhému pokusu o atentát. | Zdroj: Úřad vlády ČR

Nejmladšímu zadrženému je podle vyšetřovatelů 22 let, nejstaršímu 62. Násilný čin, který skupina plánovala vůči Macronovi, byl nepřesný a nedotažený, informovala televize BFMTV. Pařížské státní zastupitelství nicméně aktéry vyšetřuje pro podezření z terorismu.

Francouzská policie zadržela šest lidí. Jsou podezřelí, že plánovali útok na Macrona

Číst článek

V úterý ráno zasahovala protiteroristická jednotka ve třech různých departementech: Isére na jihovýchodě, Ille-et-Vilaine na severozápadě a Moselle na severovýchodě země. Všichni podezřelí mají podle francouzského ministerstva vnitra vazby na krajní pravici, bližší informace o jejich motivaci ale policie nezná. 

Akci podle BFMTV provedla zpravodajská služba DGSI, která je pověřena mimo jiné bojem proti terorismu. Podle zdroje listu L'Express bylo cílem úterního zátahu zjistit, jak daleko plány na násilnou akci pokročily.

Několikátý útok na politika

Francouzský ministr vnitra Christopher Castaner v pondělí upozornil, že extremistické skupiny napříč politickým spektrem ve Francii zůstávají nebývale aktivní. BMFTV připomíná, že se podobný zátah kvůli plánům útoků na vysoce postavené politiky uskutečnil už před rokem.

Zadrženo tehdy bylo deset lidí z krajně pravicové scény, kteří plánovali útoky na nynějšího ministra vnitra Christopha Castanera a předsedu levicové strany Nepodrobená Francie Jeana-Luca Mélenchona. Pro Macrona se jedná již o druhý pokus o násilný útok. V červenci loňského roku byl z pokusu o atentát na prezidenta obviněn 23letý mladík během oslav výročí dobytí Bastily. 

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme