Atentát na Djindjiče byl zřejmě dílem více lidí

Srbská policie zatkla už několik příslušníků kriminálního podsvětí, odkud podle všeho pocházeli pachatelé včerejšího atentátu na srbského premiéra Zorana Djindjiče. Vláda viní podmnělé atentátníky ze spojení s vůdcem takzvané mafiánské skupiny ze Zemunu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zoran Djindjič

Zoran Djindjič | Zdroj: ČTK

Zavraždění srbského premiéra patrně nebyla akce osamělého střelce. Bělehradský tisk ve zvláštním vydání píše, že atentát spáchalo více lidí - nejméně tři. Vrazi byli "oblečeni v modrém", což je zjevná narážka na modré uniformy zvláštních jednotek policie, a unikli z okolí místa činu nejméně ve třech vozidlech. Z nich dvě byla auta BMW a jedno mercedes, shodly se deníky Politika, Glas, Večernje Novosti, Blic, Nacional a Danas.Policie, která v hlavním městě rozmístila řadu hlídek, po těchto vozidlech pátrá, píše tisk.

V celém Srbsku platí výjimečný stav. Vyhlásila ho dočasná prezidentka Nataša Mičičová v reakci na vraždu premiéra Zorana Djindjiče. Padesátiletý politik podlehl těžkým zraněním, která utrpěl při atentátu před bělehradským sídlem vlády. Djindjiče zasáhly dvě kulky vypálené neznámým ostřelovačem. Srbská vláda večer oznámila, že za vraždou zřejmě stojí bývalý velitel speciální policejní jednotky Milorad Lukovič přezdívaný Legija.

Černohorský ministr zahraničí Dragiša Burzan řekl v rozhovoru pro televizi BBC, že Djindjičova vražda znamená hrozbu všem probíhajícím změnám. "Je to těžká rána pro reformní proces v Srbsku a je to velmi smutný den pro všechny reformátory v celé oblasti. Jsem přesvědčen, že teď musíme udělat všechno pro to, abychom přispěli ke stabilizaci Srbska, protože reformy jsou tam právě teď v ohrožení," řekl Burzan.

Kvůli atentátu na Zorana Djindjiče byla odvolaná schůze parlamentu Srbska a Černé hory, plánovaná na dnešek. Oznámila to bělehradská agentura Beta, podle které měl srbskočernohorský parlament na svém důležitém zasedání zvolit členy vlády společného státu.

Evropská unie je v napětí, jestli vražda Zorana Djindjiče neohrozí demokratizaci Srbska. Jak z Bruselu telefonuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, představitelé Evropské unie se shodli, že Djindjič byl pevným zastáncem demokracie a statečným bojovníkem proti způsobu vlády, který praktikoval režim Slobodana Miloševiče. Smrt Djindjiče je tím odpornější, že dokazuje, že navzdory úsilí mnoha lidí se zatím nepodařilo trvale v Srbsku obnovit právo, uvedl lucemburský premiér Junker. Většina evropských státníků zároveň vyjádřila naději, že Djindjičova smrt nezpůsobí v Srbsku chaos a neohrozí politické a ekonomické reformy, které zemi přibližují k Západu.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme