Atentát na Fica by mohly úřady vyšetřovat jako teroristický útok. Premiérův stav je stabilizovaný

Není vyloučeno, že postřelení slovenského premiéra Roberta Fica bude nově vyšetřováno jako teroristický útok, v současnosti jde o pokus o úkladnou vraždu. Po středečním jednání bezpečnostní rady státu to řekl slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka (na snímku) zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů

Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka (na snímku) zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů | Foto: TASR | Zdroj: Profimedia

Kaliňák také uvedl, že zdravotní stav hospitalizovaného Fica je stabilizovaný. Slovenské úřady nadále pracují i s možností, že útočník nejednal sám.

Slovenský trestní zákoník předpokládá, že za teroristický útok například vůči chráněné osobě bude viníkovi v případě prokázání viny uloženo doživotí. Střelci podle nynějšího stavu hrozí za pokus o úkladnou vraždu vězení na 25 let nebo na doživotí.

Facebookový účet muže obviněného z útoku na Fica smazala Meta. Odstranění vyvolalo dohady o komplici

Číst článek

„Rozdíl je, zda útočíte na osobu, nebo útočíte na předsedu vlády. Útok jasně poukazuje na to, že šlo o funkci,“ doplnil Kaliňák na tiskové konferenci ke zmíněným dvěma trestným činům.

Fica podle slovenských médií minulý týden postřelil 71letý spisovatel a aktivista Juraj C.

Z vyjádření Kaliňáka a náměstka ředitele civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara vyplynulo, že úřady nadále pracují i s verzí, že útočník nejednal sám. Kaliňák řekl, že v této souvislosti mají úřady dispozici informace různého druhu. Podle Gašpara smazání účtu útočníka na facebooku, které potvrdil i provozovatel této sociální sítě, nesouvisí s dřívějším zásahem do toho účtu.

Zklidnění se nekoná, čeká Slovensko eskalace? Vládu držel pohromadě Fico, koalice teď mluví mnoha hlasy

Číst článek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok už v neděli při zdůvodnění toho, že útočník nemusel jednat sám, řekl, že atentátník, který byl zadržen bezprostředně po činu, měl už dvě hodiny po útoku smazanou historii na facebooku a „komunikační historii“.

Podle Kaliňáka, který kvůli hospitalizaci postřeleného Fica převzal roli lídra ve vládě, stát plánuje zvýšit pokuty za šíření nenávistných projevů, které nejsou vyšetřovány jako trestné činy. Ministr vnitra zase řekl, že policie vyšetřuje 48 případů schvalování trestného činu, šíření nenávisti či vyhrožování vládním či opozičním politikům.

Fico po útoku prodělal dvě operace. Nemocnice už v neděli informovala, že politik je mimo ohrožení života. Ve středu Kaliňák řekl, že zranění Fica jsou komplikovaná a jeho stav je vážný. V nejbližších dnech není plánován převoz Fica z nemocnice v Banské Bystrici do Bratislavy, kde ministerský předseda žije. Útočník na něj minulou středu střílel ve městě Handlová po výjezdním jednání vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme