Přinesla jsem sošku, která vybuchla, uvedla na videu žena zadržená v souvislosti s atentátem v Petrohradě

Ruské úřady oznámily zadržení ženy podezřelé z vraždy vojenského blogera Vladlena Tatarského, která se odehrála v neděli v petrohradské kavárně. Zadrženou ženou je Darja Trepovová, narozená v roce 1997. Na videozáznamu zveřejněném ruským ministerstvem vnitra přiznává, že na místo atentátu přinesla předmět, který později explodoval. Úřady zároveň aktualizovaly bilanci zraněných výbuchem v kavárně z 25 na dvaatřicet.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 13:30 3. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok se odehrál v kavárně Street Food Bar na Univerzitním nábřeží v centru Petrohradu

Útok se odehrál v kavárně Street Food Bar na Univerzitním nábřeží v centru Petrohradu | Foto: Anton Vaganov | Zdroj: Reuters

„Přinesla jsem tam sošku, která vybuchla,“ uvedla na videu žena vyslýchaná někým, kdo není vidět v záběru. Odmítla ale odpovědět na otázku, kdo jí sošku předal, načež asi 20vteřinový záznam náhle končí.

Bloger Tatarskij, vlastním jménem Maxim Fomin, zahynul při výbuchu v kavárně během takzvaného vlasteneckého večera. Podle médií se tak stalo poté, co mu žena dala jako dárek sádrovou sošku.

Podle prvních zpráv bylo v této sošce patrně ukryté po domácku vyrobené výbušné zařízení. Petrohradský informační portál Fontanka zveřejnil fotografie, které údajně zachycují ženu chvíli po předání sošky.

O zadržení Trepovové v pondělí dopoledne informoval ruský vyšetřovací výbor, který v Rusku plní úlohu kriminální ústředny. Oznámení předcházela zpráva agentury Interfax, že žena se skrývá.

Ruský protiteroristický výbor (NAK) atentát považuje za teroristický čin. Podle výboru ho naplánovaly ukrajinské rozvědky v součinnosti se spolupracovníky vězněného ruského opozičního představitele Alexeje Navalného.

Čtyřicetiletý Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram 560 000 sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení separatistické Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.

Kdo stojí za výbuchem? 

Zástupce proruských separatistů na východní Ukrajině Denis Pušilin a mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli z blogerovy vraždy obvinili Kyjev. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes sdělil, že vraždu Tatarského mohly naplánovat ukrajinské rozvědky.

Americký Institut pro studium války (ISW) v aktuální zprávě o vývoji ruské invaze na Ukrajinu uvedl, že Tatarskij stejně jako další ruští váleční blogeři běžně kritizoval ruské ministerstvo obrany i další úřady.

ISW se tak přiklonil k verzi, že atentát na Tatarského je součástí širší eskalace vnitřních konfliktů v Rusku týkajících se Wagnerovy skupiny a jejího šéfa Jevgenije Prigožina. Také poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil smrt Tatarského za výsledek vnitřních bojů a rivality mezi různými skupinami v Rusku.

Institut pro studium války zároveň podotkl, že Tatarskij sice byl „prominentní postavou v ruském nacionalistickém proválečném informačním prostoru, ne však výrazně více než někteří jiní“.

Atentát na Tatarského podle institutu může být varováním pro Prigožina, který ve stále větší míře zpochybňoval zásadní tvrzení Kremlu o válce na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme