Atentát v Haifě: už deset obětí

Počet obětí sebevražedného útoku nedaleko Haify na severu Izraele už stoupl na deset. Při explozi autobusu byly další asi dvě desítky lidí zraněny. K atentátu se přihlásila organizace palestinských extremistů Kásam, která je ozbrojeným křídlem Hnutí islámského odporu Hamas. Autobus byl zaplněn lidmi jedoucími expresní linkou do Jeruzaléma. Izrael obvinil z atentátu předsedu palestinské samosprávy Jásira Arafata a potvrdil pokračování protipalestinské ofenzívy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atentát v Haifě | Foto: ČTK/AP

Jak uvádí blízkovýchodní spolupracovník Radiožurnálu Michal Kotyk, očití svědkové hovoří o tom, že výbuch zdvihl autobus tři až čtyři metry nad zem a oběti byly doslova vymrštěny do okolí. Samotný autobus byl totálně zničen.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kotyk o atentátu v Haifě

Jde o první útok na izraelské civilisty od začátku izraelské ofenzívy na palestinských územích, která trvá 12 dní. Podle BBC je ohrožena mise amerického ministra zahraničí Colina Powella, který měl do Izraele přijet ke konci týdne.

V noci na dnešek bombardovaly část Nábulusu stíhačky F-l6. Tento útok přišel poté, co při výbuchu nastražených bomb a následné přestřelce zahynulo v úterý v Džanínu l3 izraelských vojáků. V Nábulusu byla později v troskách jedné budovy zasažené při náletu objevena těla 14 zabitých Palestinců, včetně vysoce postaveného činitele radikální Lidové fronty pro osvobození Palestiny Ribhiho Haddada. Oblast je pod úplnou kontrolou izraelské armády.

Armáda už také definitivně zlomila odpor palestinských ozbrojenců v uprchlickém táboře v Džanínu, kde v minulých dnech zuřily nejprudší boje. Ty si vyžádaly na 100 palestinských obětí a 23 mrtvých izraelských vojáků. Mluvčí izraelské armády oznámil, že izraelská vojska převzala nad táborem kontrolu. Vojáci nyní vyzývají jeho obyvatele, aby opustili své chatrče, které pak buldozery srovnávají se zemí. Řada Palestinců měla být zatčena.

Situace se vyhrocuje také na izraelsko-libanonské hranici. Hnutí Hizballáh ráno znovu ostřelovalo pozice izraelské armády ve vesnici Šibáa. Bojovníci Hizballáhu vystřelili čtyři rakety typu Grad a na 20 raket Kaťuša, útočili také minomety. Izraelská armáda odpověděla raketami země-vzduch a zasypala útočníky granáty.

Izraelské jednotky budou pokračovat v obléhání baziliky Zrození Páně v Betlémě, dokud se palestinští ozbrojenci, ukrytí uvnitř nevzdají. V dopise papeži Janu Pavlu II. to potvrdil izraelský prezident Moše Kacav. Izrael tvrdí, že tak chce zabránit ozbrojeným palestinským teroristům, aby unikli a pokračovali ve svých krvavých činech. Oficiální vatikánská místa se k dopisu zatím nevyjádřila. Izraelské tanky obléhají betlémský chrám, kde se podle křesťanů narodil Ježíš Kristus, už druhý týden.

Za velmi důležité považuje americký ministr zahraničí Colin Powell setkání s šéfem palestinské autonomie Jásirem Arafatem. Powell ještě tento týden pojede do Izraele, kde se bude snažit dosáhnout obnovení rozhovorů o příměří mezi Izraelci a Palestinci.

Kateřina Pospíšilová, Michal Kotyk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme