Atentát v Marrákeši zabil 15 lidí, včetně turistů. Češi mezi nimi nejsou

Nejméně patnáct lidí zahynulo a další dvě desítky utrpěly zranění při výbuchu zřejmě sebevražedného útoku v kavárně na hlavním náměstí v historickém městě Marakéš ve středním Maroku. Mezi oběťmi exploze v turisticky oblíbené destinaci jsou převážně cizinci. Český konzul v Rabatu František Med Českému rozhlasu potvrdil, že Češi mezi nimi nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marocká policie vyšetřuje explozi, která otřásla kavárnou Argana v Marrakéši

Marocká policie vyšetřuje explozi, která otřásla kavárnou Argana v Marrakéši | Zdroj: ČTK

„Podle informací, které jsme ověřovali na policejním komisařství v Marakéši a následně nám byly potvrzeny marockým ministerstvem vnitra, mezi oběťmi ani mezi zraněnými nejsou Češi ani Slováci,“ řekl konzul ve Stalo se dnes.

Důkazy nalezené v místě výbuchu podle marockého ministerstva vnitra potvrzují domněnku o útoku. Původně se přitom hovořilo, že došlo k výbuchu plynového vařiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

V marockém Marakéši zatím neznámý terorista zabíjel turisty. Hostem Stalo se dnes byl český konzul František Med.

„Vývoj byl poměrně překotný. Podle prvních zpráv došlo v kavárně k náhodnému výbuchu plynových bomb, ale už po dvou hodinách se vyšetřovatelé klonili k verzi násilného činu. A tato varianta byla potvrzena s tím, že nyní se oficiálně hovoří o teroristickém útoku,který údajně spáchal sebevražedný atentátník. Jsou to ale zatím nepotvrzené závěry,“ uvedl Med.

Podle něj je předčasné spekulovat, kdo za atentátem stojí. Připomněl, že Maroko zažilo atentát podobného rozsahu naposledy v roce 2003, kdy v Casablance zemřelo následkem série pěti atentátů více než 40 osob.
„A od té doby došlo pouze ke sporadickým pokusům o atentáty,“ řekl.

Extremisté nejsou v Maroku příliš viditelní

Dodal, že extrémisté jsou v Maroku v útlumu. Podle něj k tomu přispěla i vlna zatýkání a bezpečnostních opatření, která následovala po atentátu před osmi lety. „A vlastně ani teď ve vývoji, který sledujeme v posledních měsících v souvislosti s děním v ostatních zemích arabského světa, extremisté nejsou příliš viditelní na marocké scéně,“ přiblížil.

V pokojném duchu se podle něj nesly i poslední demonstrace a protestní pochody, kde lidé požadovali demokratizaci monarchie. „Což Maroko doposud odlišovalo od jiných zemí. Požadavky demonstrantů byly do určité míry také vyslyšeny, když panovník Muhammad VI. Na začátku března přednesl historický projev, ve kterém oznámil, že dojde ke změně ústavy a přislíbil řadu dalších reformních opatření,“ přiblížil.

Připomněl, že král dnes vyzval k důkladnému vyšetření a ke zveřejnění závěrů dnešního atentátu.

Marrákeš s milionem obyvatel je střediskem stejnojmenné provincie a jeho hlavní náměstí je jedno z turisticky nejrušnějších. Město je výchozí destinací pro turisty, kteří míří do pohoří Atlas. Podle analytiků by incident mohl mít dopad na turistický ruch v této západoafrické zemi.


Zvětšit mapu

Katarína Brezovská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme