Atentátník z Bali stanul po deseti letech před soudem. Obžaloba žádá trest smrti

Islámský terorista Umar Patek, který má na svědomí bombový atentát na Bali, stanul před soudem. Je obžalován z výroby náloží, které v populárním indonéském letovisku před deseti lety zabily 202 převážně zahraničních turistů. Obžaloba ho navíc viní z dalších trestných činů a požaduje pro něj trest smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umar Patek v doprovodu policie přichází do soudní síně v Jakartě | Zdroj: Reuters

Soudní přelíčení probíhá velmi emotivně. Umar Patek totiž ve svém ostře sledovaném projevu poprosil příbuzné obětí o odpuštění. Zároveň uvedl, že neměl v úmyslu zabíjet v nočních klubech na Bali. „Vinu, tedy sestrojení bomb, přiznávám, ale můj podíl na atentátu na Bali byl mnohem menší, než tvrdí obžaloba,“ prohlásil před soudem 42letý terorista.

Byl prý od počátku proti a nesouhlasil ani s metodami svých spolubojovníků. Sice podporoval džihád jako odplatu za násilí páchaném podle něho na Palestincích, jak ale řekl, svatý boj měl být veden právě na palestinských územích.

Před soudem v Jakartě se však tento muž zpovídá i kvůli dalším zločinům. Podle vyšetřovatelů se totiž podílel i na bombových útocích proti křesťanským kostelům v indonéské metropoli na Štědrý den roku 2000. A právě kvůli jeho schopnostem vyrábět nálože s pomocí chemických látek dostal přezdívku 'Demolition Man'.

Spojené státy nabídly za jeho dopadení odměnu ve výši jednoho milionu dolarů, dlouhá léta se však úspěšně skrýval a dopaden byl až v lednu 2011, a to v pákistánském Abbottábádu, tedy ve stejném městě, kde se schovával i šéf Al-Káidy Usáma bin Ládin.

Indonéská policie proto také tvrdí, že Umar Patek přivedl Američany na jeho stopu, i když Washington to nepotvrdil. V každém případě jde o příliš velkou shodu náhod, navíc Al-Káida a indonéská organizace Džamáa Islamía, jejímž členem Patek byl, spolu úzce spolupracovaly.

Umar Patek je posledním ze skupiny atentátníků z Bali, který ještě nebyl odsouzen. Všichni pachatelé už totiž byli zastřeleni na útěku nebo odsouzeni a popraveni. Duchovní vůdce organizace Džamáa Islamía Abú Bakar Bášir pak má za mřížemi strávit 15 let a bývalý faktický šéf této Al-Kaidy jihovýchodní Asie Hambali je ve vězení na Guantánamu.

Jakarta je proto přesvědčena, že teroristickou síť operující i v dalších zemích jihovýchodní Asie de facto rozprášila a společnými silami Američanů a Filipínců byla omezena činnost i dalších islámských extrémistů operujících v této části světa.

Myšlenka na vytvoření panislámského státu zahrnujícího řadu zemí v jihovýchodní Asii, a to i násilnou cestou, ale stále mrtvá není.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme