Atentátník z Bostonu obžalovaný ze 30 trestných činů poprvé stane před soudem

Devatenáctiletý Džochar Carnajev se dnes poprvé od dubnového atentátu na bostonský maraton objeví u federálního soudu v Bostonu. Obžaloba ho viní ze 30 trestných činů – mezi jinými i ze spiknutí a použití zbraně hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva, kterého bostonská policie dopadla v noci na dnešek | Zdroj: ČTK

Dnešní první slyšení má být krátké, jde o formální zahájení, ale samotný proces začne zřejmě až za několik měsíců.

Soudce by teď měl zjistit, jaká zranění Džochar Carnajev utrpěl při přestřelce s policií večer předtím, než ho chytili. A také jestli se za poslední dva a půl měsíce dostatečně zotavil, aby mohl podstoupit řádný proces.

Obžaloba uvádí, že je Džochar Carnajev zodpovědný za smrt Krystle Marie Campbellové, Lingzi Luové, Martina Richarda a policisty Seana Colliera a také za zmrzačení, popálení a poranění řady dalších.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvním soudním líčení s Džocharem Carnajevem mluvil zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Při bombovém útoku na bostonské maratonu zemřeli na místě tři lidé. Čtvrtou obětí byl policista, kterého údajně Carnajev se svým starším bratrem Tamerlanem zastřelili na útěku. Na 260 lidí bylo zraněno.

„Údajné chování obviněného navždy změnilo životy. Oběti, jejich rodiny a tato komunita projevila tváří v tvář tomuto nesmyslnému násilí výjimečnou sílu a nezlomnost. Budeme myslet na stovky zraněných i na oběti a budeme se snažit, aby v tomto případě bylo spravedlnosti učiněno zadost,“ řekla federální státní zástupkyně Carmen Ortizová, když koncem června oznamovala obžalobu.

Pozvání na soudní líčení dostali především lidé zranění při výbuchu a také příbuzní obětí. Desítky z nich se dostanou přímo do soudní síně. Jednání budou kamery přenášet i do jiných místností soudní budovy, kde ho bude moci sledovat i širší veřejnost.

Mezi novináři převažují místní, ale je tam i hodně ruských žurnalistů, kteří případ chápou jako úzce související s Ruskem – Carnajev i jeho bratr jsou totiž původem z Čečenska.

Podle Boston Globe by mohl řádný proces začít klidně až za rok. Za 17 ze 30 obvinění hrozí Džocharu Carnajevovi i trest smrti. O ten může požádat ministerstvo spravedlnosti, které má čas na rozmyšlenou do začátku procesu. Za ostatní trestné činy mu hrozí až doživotní vězení.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Mirko Kašpar, Karolína Rezková, Martin Řezníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme