Atentátník z Bostonu se cítí nevinen ve všech bodech obžaloby

Džochar Carnajev, obžalovaný z útoku na maraton v americkém Bostonu, se cítí nevinný ve všech bodech obžaloby. Řekl to na prvním soudním státní ke svému případu. Výbuchy dvou bomb u cílové čáry dubnové běžecké soutěže zabily tři lidi a zranily dalších 260. Čtvrtou obětí je policista, kterého měli Džochar a jeho bratr Tamerlan zastřelit na útěku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džochar Carnajev

Džochar Carnajev | Zdroj: Reuters

Přímo do bostonské soudní síně se na Carnajeva přišli podívat pozůstalí po obětech dubnového útoku i řada lidí, kteří utrpěli při explozích bomb zranění. Do síně se dostaly desítky lidí, další zůstali venku před budovou soudu. Slyšení bylo veřejné, ale kamery dění přenášet nemohly.

Nadřízený zastřeleného policisty, John DiFava, promluvil po skončení ani ne desetiminutového líčení na kameru televize CBS:

"Bylo těžké dívat se na něj. Na někoho, kdo vraždil. Díval se na ty lidi v síni a nevypadal, že by celou tou záležitostí byl nějak otřesený. Nejsem odborník na řeč těla, ale myslím, že ho to nezasáhlo," řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prvním soudním stání s atentáníkem z Bostonu informoval zahraniční zpravodaj ČRo Vít Pohanka

„Jenom jeho přítomnost - potom, co všechno způsobil a komu všemu ublížil - byla hodně znepokojivá. Jen být s ním v jedné místnosti,“ svěřila se po přelíčení se svými pocity Mildred Valverdová, která i tři měsíce po útoku stále kulhá a chodí o berlích.

K soudní síni obklopené policisty ale přišla i skupina lidí, kteří věří v nevinu Džochara Carnajeva. Šlo asi o desítku mladých lidí, vesměs kamarádů ze zápasnického týmu, kde Carnajev sportoval. Prý nevěří v jeho vinu, protože ho znají a takový nebyl.

Podle vyšetřovatelů byl hlavním mozkem celé akce Džocharův starší bratr Tamerlan, který zemřel při přestřelce s policií. Hlavním úkolem obhajoby teď bude odvrátit hrozící trest smrti. Podle vyjádření různých právníků citovaných v médiích mu nejvyšší trest hrozí za asi polovinu bodů obžaloby.

Nejvážnějším proviněním je zabití čtyř lidí a použití zbraně hromadného ničení. Další přelíčení je naplánované na konec září. Samotný proces může trvat několik měsíců.

V důsledku explozí při bostonském maratonu zemřeli nejméně tři lidé | Foto: ČTK

Vít Pohanka, Ondřej Himmer, Tea Turková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme