Atentátník z Champs-Élysées několikrát navštívil Turecko, chtěl se připojit k Islámskému státu

Útočník z Champs-Élysées loni několikrát navštívil Turecko. Tamní policie se jím zabývala kvůli tomu, že měl u sebe velké množství zlata a šperků. Informoval o tom pařížský prokurátor Francois Molins. Zároveň potvrdil, že se pachatel pokoušel dostat do Sýrie a přísahal věrnost vůdci takzvaného Islámského státu. Útočník v pondělí najel autem do policejní dodávky. Při zmařeném atentátu přišel o život. Nikoho dalšího ale nezranil. V jeho autě pak policie našla řadu zbraní a výbušniny.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie uzavřela místo incidentu, které teď střeží. | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Atentátník se podle prokurátora Molinse pokoušel o velký teroristický útok. „Arzenál zbraní objevených ve vozidle zdůrazňuje rozsah připravovaného teroristického činu, který - pokud by se podařil – by měl strašlivé důsledky pro lidské životy."

Nezdařený útok v Paříži. Terorista najel autem s výbušninami do policejní dodávky, nikoho nezranil

Číst článek

Důkazy získané během vyšetřování podle prokurátora svědčí o tom, že se podezřelý chtěl připojit k bojovníkům teroristického hnutí Islámský stát (IS) válčícím v Sýrii a Turecku. Slíbil také věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Policie dříve identifikovala útočníka jako jednatřicetiletého Adama Djaziriho, francouzskéhoobčana z pařížského předměstí Argenteuil. V pondělí 19. června najel svým vozem, ve kterém měl automatickou pušku, dvě pistole, munici a dvě velké plynové bomby, do policejního auta, hlídkujícího na třídě Champs-Élysées. Vzápětí útočníkovo auto vzplálo. Podle očitých svědků policisté vyběhli ze svého vozu a zjevně se snažili řidiče zachránit.

Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil policistu.

Oproti teroristickým útokům z minulosti či v současnosti v Británii, spojuje ve Francii pachatele z poslední doby to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají jako snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky, jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme