Atentátník zabil v izraelském autobuse devatenáct lidí

Počet obětí nejnovějšího palestinského atentátu vzrostl už na devatenáct. Dalších více než čtyřicet osob utrpělo zranění. Sebevražedný atentátník odpálil ráno v jižním Jeruzalémě nálož uvnitř přeplněného městského autobusu. Izrael už rozhodl, že odpoví na atentát odvetnou akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrak autobusu | Zdroj: ČTK

Výbuch nastal při ranní dopravní špičce. Ze záběrů izraelské televize bylo patrno, že z autobusu zbyl jen vypálený vrak. Po explozi zůstal stát na silnici napříč jedním jízdním pruhem. Ze střechy vozu zůstala jen jedna třetina v přední části, která je nadzvednuta tak, že jí drží pouze malá část plechu. Všechna okna jsou vybita a ze dveří zbyly pouze rámy.

Podle posledních informací izraelské policie měl atentátník výbušninu ukrytou v příruční tašce. Autobus byl na cestě mezi jeruzalémskou čtvrtí Gilo, kterou Palestinci považují za židovskou osadu ve východní částí města, a Jeruzalémem. Uvnitř bylo v tu dobu mnoho mladých lidí směřujících do středních škol. Sebevražednému útoku nezabránila ani mimořádná bezpečnostní opatření.

Izraelský premiér Ariel Šaron v reakci na nejnovější atentát prohlásil, že s palestinským terorismem je třeba bojovat. Šaron to řekl přímo u vraku autobusu. Je to vůbec poprvé, co izraelský premiér navštívil místo atentátu jen přibližně hodinu po jeho provedení. "Ty hrozné výjevy mluví sami za sebe a nepotřebují komentář," řekl sdělovacím prostředkům. Šaron také v rozhovoru odmítl vytvoření jakéhokoliv palestinského státu v současné době. "Jaký druh státu to vlastně Palestinci chtějí?," dodal.

Izrael připisuje odpovědnost za útok palestinské samosprávě. Ta ale s izraelským obviněním nesouhlasí a násilí na izraelských civilistech odsoudila. Izrael navzdory tomu přistoupí k tvrdému odvetnému útoku. Podle izraelského rozhlasu o tom rozhodli izraelský premiér Ariel Šaron, ministr obrany Benjamin ben Eliezer a zástupci armády. Ministr zahraničí Šimon Peres kvůli atentátu přerušil zahraniční cestu do Bulharska a Slovinska a vrací se domů.

Pozorovatelé ale zároveň dodávají, že je otázkou kdy se tak stane, protože prezident Spojených států George Bush měl v blízké době oznámit nový plán řešení blízkovýchodního konfliktu, jeho součástí měla být i nabídka na vytvoření prozatímního palestinského státu. Dnešní atentát zřejmě obsah Bushova projevu ovlivní a podle pozorovatelů může být určitým předělem v blízkovýchodním konfliktu.

Mezitím izraelští vojáci zabili předního člena palestinské mililantní organizace Islámský džihád, který je podezřelý z vraždy dvou zahraničních pozorovatelů. Muhamad Bašarát byl zastřelen během kontroly na hranici mezi Izraelem a Západním břehem. Už včera přitom Izraelci zabili dalšího významého palestinského radikála z ozbrojeného křídla hnutí Fatáh Jásira Arafata.

Tanky izraelské armády pak v úterý večer vjely do palestinského města Džanín na západním břehu Jordánu. Jejich vpád, který je očividnou reakcí na ranní sebevražedný atentát palestinského útočníka v Jeruzalémě, vyvolal střelbu palestinských ozbrojenců.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme