Atentátník zabil v izraelském autobuse devatenáct lidí

Počet obětí nejnovějšího palestinského atentátu vzrostl už na devatenáct. Dalších více než čtyřicet osob utrpělo zranění. Sebevražedný atentátník odpálil ráno v jižním Jeruzalémě nálož uvnitř přeplněného městského autobusu. Izrael už rozhodl, že odpoví na atentát odvetnou akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrak autobusu | Foto: ČTK/EPA

Výbuch nastal při ranní dopravní špičce. Ze záběrů izraelské televize bylo patrno, že z autobusu zbyl jen vypálený vrak. Po explozi zůstal stát na silnici napříč jedním jízdním pruhem. Ze střechy vozu zůstala jen jedna třetina v přední části, která je nadzvednuta tak, že jí drží pouze malá část plechu. Všechna okna jsou vybita a ze dveří zbyly pouze rámy.

Podle posledních informací izraelské policie měl atentátník výbušninu ukrytou v příruční tašce. Autobus byl na cestě mezi jeruzalémskou čtvrtí Gilo, kterou Palestinci považují za židovskou osadu ve východní částí města, a Jeruzalémem. Uvnitř bylo v tu dobu mnoho mladých lidí směřujících do středních škol. Sebevražednému útoku nezabránila ani mimořádná bezpečnostní opatření.

Izraelský premiér Ariel Šaron v reakci na nejnovější atentát prohlásil, že s palestinským terorismem je třeba bojovat. Šaron to řekl přímo u vraku autobusu. Je to vůbec poprvé, co izraelský premiér navštívil místo atentátu jen přibližně hodinu po jeho provedení. "Ty hrozné výjevy mluví sami za sebe a nepotřebují komentář," řekl sdělovacím prostředkům. Šaron také v rozhovoru odmítl vytvoření jakéhokoliv palestinského státu v současné době. "Jaký druh státu to vlastně Palestinci chtějí?," dodal.

Izrael připisuje odpovědnost za útok palestinské samosprávě. Ta ale s izraelským obviněním nesouhlasí a násilí na izraelských civilistech odsoudila. Izrael navzdory tomu přistoupí k tvrdému odvetnému útoku. Podle izraelského rozhlasu o tom rozhodli izraelský premiér Ariel Šaron, ministr obrany Benjamin ben Eliezer a zástupci armády. Ministr zahraničí Šimon Peres kvůli atentátu přerušil zahraniční cestu do Bulharska a Slovinska a vrací se domů.

Pozorovatelé ale zároveň dodávají, že je otázkou kdy se tak stane, protože prezident Spojených států George Bush měl v blízké době oznámit nový plán řešení blízkovýchodního konfliktu, jeho součástí měla být i nabídka na vytvoření prozatímního palestinského státu. Dnešní atentát zřejmě obsah Bushova projevu ovlivní a podle pozorovatelů může být určitým předělem v blízkovýchodním konfliktu.

Mezitím izraelští vojáci zabili předního člena palestinské mililantní organizace Islámský džihád, který je podezřelý z vraždy dvou zahraničních pozorovatelů. Muhamad Bašarát byl zastřelen během kontroly na hranici mezi Izraelem a Západním břehem. Už včera přitom Izraelci zabili dalšího významého palestinského radikála z ozbrojeného křídla hnutí Fatáh Jásira Arafata.

Tanky izraelské armády pak v úterý večer vjely do palestinského města Džanín na západním břehu Jordánu. Jejich vpád, který je očividnou reakcí na ranní sebevražedný atentát palestinského útočníka v Jeruzalémě, vyvolal střelbu palestinských ozbrojenců.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme