Atentátník zabil v syrském Hamá přes 50 vojáků, nálož explodovala i v Damašku

Dvě automobilové nálože zabily v Sýrii desítky lidí. Při prvním útoku zemřelo podle syrských aktivistů padesát vojáků syrské státní armády. Sebevražedný útočník, člen radikálně islamistické skupiny an-Nusra najel autem s výbušninami do kontrolního postu nedaleko města Hamá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Bomba explodovala také v Damašku | Zdroj: ČTK

Další vozidlo pak vybuchlo v hlavním městě Damašku ve čtvrti Mezze, obývané hlavně diplomaty a prominenty vládnoucího režimu. Zahynulo nejméně 11 lidí a na 30 dalších bylo zraněno. Jsou mezi nimi i děti.

Syrská státní armáda zároveň pokračuje v leteckých a pozemních útocích na pozice rebelů především v Damašku. Bojuje se i v největším syrském městě Aleppu. V provincii Idlíb armáda zabila 20 rebelů včetně jednoho z jejich vůdců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu, arabista Štěpán Macháček v pořadu Stalo se dnes

Podle spolupracovníka Radiožurnálu, arabisty Štěpána Macháčka, jde v případě dnešních útoků o jasný rukopis radikálních islámských skupin. Takzvaní ‚džihádisté‘ hrají v syrské občanské válce stále silnější roli.

„Jsou to žoldáci, kteří bojují za různé organizace, zaštiťující se radikálním islámem. Vůbec nemusejí být napojeni na místní obyvatele, jsou to bojovníci, kteří se do Sýrie stáhli ze zemí, kde vojenský konflikt byl dříve, z Iráku nebo z Libye,“ míní Macháček.

V Sýrii momentálně operuje několik ozbrojených skupin a to na různých stranách konfliktu. Je tak stále pravděpodobnější, že se země rozpadne na několik navzájem válčících regionů.

„Tento scénář by odpovídal situaci, která byla v Iráku. Ten se během konfliktu rozpadl na několik zón podle národnostní, respektive náboženské příslušnosti. Syrská společnost je rozdělená na sunity, kteří převážně bojují proti režimu a alávity, kteří režim podporují. V Sýrii navíc stejně jako v Iráku žije početná kurdská menšina,“ připomněl arabista Macháček.

Igor Maňour, Jana Petrová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme