Atentátníka z Bostonu poučili o jeho právu nevypovídat. Od té chvíle mlčí

Džochar Carnajev, který je podezřelý z atentátu při maratonu v Bostonu, přestal mluvit s vyšetřovateli. Stalo se tak ve chvíli, kdy ho soud poučil o jeho ústavním právu nevypovídat a možnosti využít služeb advokáta. Carnajev už byl také převezen z bostonské nemocnice do federálního zdravotnického zařízení věznice Fort Devens.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva, kterého bostonská policie dopadla v noci na dnešek

Nedatovaná fotografie Džochara Carnajeva, kterého bostonská policie dopadla v noci na dnešek | Zdroj: ČTK

Carnajev se vyšetřovatelům nejprve přiznal, jenže to prý bylo před tím, než byl poučen o svých právech. Není tedy jasné, jestli obžaloba jeho přiznání bude vůbec moci použít.

„To je velice choulostivá právnická otázka. Americké noviny od bulváru po seriózní listy psaly o tom, že Carnajev je v pozici člověka, který se může těšit z toho, že ho budou obhajovat největší advokátské hvězdy,“ říká publicista Jan Petránek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dosavadním průběhu vyšetřování Džochara Carnajeva mluvil v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu publicista Jan Petránek

Událost, jakou je bostonský útok, bude přitahovat pozornost velmi dlouho, zřejmě ještě několik měsíců.

„Carnajev si teprve teď uvědomil, že jeho prvotní vychloubání souviselo s tím, že byl přesvědčen, že to nemusí přežít. A když si člověk čečenského charakteru na pokraji smrti, kdy má prostřílený krk, nohy, říká, že nepřežije, co jako mladý kluk udělá?

Řekne, chtěl jsem se pomstít, podívejte, co jste dělali v Iráku, v Afghánistánu... Teď zjistil, že nemusí umřít, že ho možná čeká doživotí. Nastal psychologický obrat a odteď se to snaží nechat na advokátech,“ pokuší se odhadnout útočníkovy pohnutky Petránek.

Rodiče se synů zastávají

Rodiče bratrů Carnajevových se jich zastávají, podtrhlo to včerejší velmi emotivní vystoupení jejich matky. Za tou letěli američtí vyšetřovatelé až do dagestánské metropole Machačkaly.

„Mluvili s ní osmi hodin. Přítomná ruská zástupkyně pro lidská práva byla podle svých slov překvapená, že tolik hodin debaty probíhalo, jako by to bylo v nejbližší rodině,“ podotýká Petránek a pokračuje:

„Američané tam poslali psychology, kteří během osmi hodin dokázali matce zahrát na city. Chtěli se dozvědět, kdo jsou její synové. A to se jim zřejmě podařilo. Druhý den teprve přišel na další mnohahodinovou besedu i otec. To už nebyla taková přátelská beseda, on si asi mezitím nechal poradit, jakým způsobem má vypovídat.“

Oba rodiče, kteří jsou rozvedení, nyní podle Petránka zaujali stejnou taktiku. Vypovídají, že jejich děti přece něčeho takového nejsou schopny. Publicista odhaduje, že otec poletí do USA, aby odtamtud odvezl tělo svého staršího syna a pohřbil ho v Dagestánu.

Helena Šulcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme