Atentátníka z Paříže bude k belgickému soudu převážet vrtulník. Kvůli bezpečnosti

Islamista je v současnosti ve vazbě ve Francii, ale v Bruselu se má zodpovídat ze střelby na policisty při razii v belgické metropoli. Kolik bude Abdeslamovo převážení stát, není zatím přesně známo, napsal v pondělí server 20minutes.fr.

Brusel/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletého francouzského občana Abdeslama vydala Belgie před časem do Francie. Nyní se jej úřady chystají čtyři až pět dní převážet vrtulníkem z vězení u Paříže do Bruselu a zase zpátky. Původní návrh, aby po dobu procesu pobýval v Belgii, byl z bezpečnostních obav opuštěn. Jediná přísně střežená káznice se v zemi nachází v Bruggách vzdálených kolem 90 kilometrů od Bruselu. Přejezdy mezi oběma městy ale belgická policie vyhodnotila jako příliš rizikové.

Abdeslamův proces v Belgii by měl trvat od 18. do 22. prosince. Spolu s komplicem se bude zodpovídat z několikanásobného pokusu o vraždu policistů "v souvislosti s terorismem".

Nejhledanější muž v Evropě

Abdeslam se podle vyšetřovatelů spolu s dalšími islamisty podílel na teroristickém útoku v Paříži z 13. listopadu 2015, při kterém zahynulo v klubu Bataclan a v ulicích města 130 lidí. Na rozdíl od svého bratra i dalších členů skupiny ale při atentátu nepřišel o život a odjel z Paříže do Bruselu. Vzápětí se stal jedním z nehledanějším mužů v Evropě.

Belgickým policistům se ho následně podařilo objevit v Bruselu. Při razii 15. března 2016 několik z nich Abdeslam a další islamista Sofiane Ayari postřelili. Oběma se následně podařilo uniknout. Třetí radikál, který se s nimi skrýval, Mohamed Belkaid při razii zahynul.

Abdeslama se nakonec podařilo loni v březnu v Belgii zadržet. Čtyři dny po jeho zatčení zaútočili teroristé na letišti a v metru v Bruselu. Atentáty si vyžádaly 32 mrtvých.

čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme