Atentáty v Šarm aš-Šajchu a Tabě mají zřejmě souvislost

Sobotní výbuchy v egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu a loňské exploze v nedaleké Tabě spolu pravděpodobně souvisejí. Podle egyptské policie totiž experti na pyrotechniku zjistili, že v obou případech byl ve větším množství použit stejný druh výbušnin. Odhalen bylo také konečně osud šesti Pákistánců, kteří zpočátku čelili podezření z podílu na explozích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky na tržnici v Šarm aš-Šajchu | Zdroj: ČTK

K atentátům z 23. července v Šarm aš-Šajchu bylo použito asi 500 až 600 kilogramů výbušnin. Podle vládních úřadů při nich zahynulo 64 osob, zdravotnické zdroje hovoří o 88 obětech.

Vyšetřovatelé v úterý identifikovali jednoho ze sebevražedných atentátníků. Podle nich se jedná o Egypťana s napojením na islamisty. Bezpečnostní zdroje již předtím dospěli k závěru, že útok spáchali domácí extremisté, stejně jako masakr v Tabě.

Použitá strategie, co do výběru místa a načasování, byla obdobná. V sobotu byl v Egyptě státní svátek, výročí revoluce z roku 1952. Útok ze 7. října 2004 v Tabě stál životy 34 lidí. O den dříve se v Egyptě slavil Den ozbrojených sil.

Policie původně podezírala z účasti na útocích v Šarm as-Šajchu šestici Pákistánců, kteří byli přihlášeni v tamních hotelích a krátce po explozích zmizeli. Podle nejnovějších informací však jde o ilegální přistěhovalce, kteří se nezákonně dostali do Egypta z Izraele a přes poušť se opět vrátili na území židovského státu.

Agentury připomínají, že Sinajský poloostrov je tranzitním územím pro pašeráky a přistěhovalce, kteří se přes poušť často dostávají s pomocí místních beduínů.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme