Atentáty v Tel Avivu

Po téměř měsíci klidu zažili Izraelci další atentát na svém území. Dva palestinští radikálové odpálili pozdě večer v Tel Avivu v rozmezí několika sekund dvě nálože. Útočníci stáli zády k sobě ve vzdálenosti 15 metrů. Kromě sebe zabili další tři lidi. Dva z nich jsou zřejmě rumunští občané, kteří v Izraeli pracovali. Mnoho Rumunů je i mezi zraněnými, kterých je celkem na čtyřicet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatýkání v Izraeli | Foto: ČTK/AP

V Izraeli pracuje asi 300.000 cizinců, mnozí z nich ilegálně. Z velké části nahrazují Palestince, kteří mají omezený pohyb po poslední vlně atentátů. K atentátu se v anonymním telefonátu přihlásila extremistická skupina Islámský džihád.

Izrael po útoku znovu obvinil palestinskou samosprávu a jejího šéfa Jásira Arafata. Čelný představitel palestinského vedení, Sáib Irikát, ale obvinění odmítl a poukázal na to, že atentáty neustaly ani poté, co Izraelci znovu obsadili sedm palestinských měst. Irikát zároveň atentát odsoudil, protože podle něho ohrožuje zájmy Palestinců.

Atentát následuje poté, co palestinští ozbrojenci přepadli v úterý autobus s izraelskými osadníky poblíž osady Emmanuel na západním břehu Jordánu a sedm jich usmrtili.

Izraelské ministerstvo obrany po atentátu vydalo včera večer prohlášení oznamující zmrazení opatření, která měla usnadnit životní podmínky Palestinců na západním břehu Jordánu.

Při odděleném incidentu zahynuli při explozi v uprchlickém táboře v Ramalláhu dva Palestinci - jeden dospělý a jedno dítě. Příčina výbuchu se zatím vyšetřuje. Izraelská armáda okamžitě odmítla, že by s explozí měla něco společného.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme