Atény dva roky po olympiádě řeší, co s nevyužitými sportovišti

Právě před dvěma lety se rozdávaly poslední medaile na 28. olympijských hrách v Athénách. O den později je velkolepý kulturní program na hlavním stadionu v řecké metropoli uzavřel a předal štafetu Pekingu. Hry skončily, ale zmodernizovaná a i úplně nová sportoviště a další olympijské stavby zůstaly. Některá dodnes čekají na své další využití. Co s nimi bude? V Aténách po tom pátral reportér Radiožurnálu Pavel Novák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akropolis - Atény | Foto: Athens 2004 Marketing Department

Organizace olympiády i paralympijských her se Řekům povedla. Ti, co pochybovali o tom, že bude všechno klapat, jak má, museli přiznat, že Řekové splnili, co slíbili. I když jak je u nich běžné, něco dodělávali až na poslední chvíli. Dokázali ale, že umí připravit prvotřídní hry.

Po skončení olympiády se museli vypořádat s otázkou, co s osiřelými sportovišti a dalšími zařízeními, která pro olympiádu postavili. Už hostily přes 200 jednorázových akcí. Koncerty, kongresy, společenské akademie a dokonce i shromáždění příznivců firmy vyrábějící prostředky na hubnutí. Jen u necelé poloviny olympijských zařízení je ale zatím jisté, k čemu budou nadále sloužit. Takové nejasnosti ještě dva roky po olympiádě se samozřejmě Řekům nelíbí.

Jaký názor má na současný stav věcí bývalá olympijská atašé České republiky Anabella Stengosová? "Čekali jsme, že naše vláda bude více využívat těchto sportovišť, protože nás to opravdu stálo strašně moc peněz. Například nám před olympiádou slíbili, že budou nabízet Evropě, aby využili naše sportoviště, ale dodnes jsme to moc neviděli, jenom dva tři evropské turnaje. Měli by toho využívat více," říká Anabella Stengosová.

Hledání dalšího využití olympijských sportovišť je úkol pro státem založenou soukromou společnost Hellenic Olympic Properties, která s budovami hospodaří a vypisuje výběrová řízení na jejich dlouhodobý pronájem. Polovinu sportovišť budou provozovat soukromé firmy, druhou polovinu bude spravovat stát.

Všechna zařízení přitom mají sloužit veřejnosti. Ta v soukromých rukách mají zajistit peníze na provoz těch, která nikdy výdělečná nebudou, jako například fotbalové stadiony v provinčních městech Volos, Patras a na Krétě, nebo veslařský areál v chráněné přírodní oblasti Schinias nedaleko Atén.

Sportovní haly a stadiony ale nebudou určeny jen pro sportovce. Například vzpěračskou halu v athénské čtvrti Nikea bude používat Universita v Pireu. Hala, která hostila soutěže v taek-won-du, bude sloužit jako největší konferenční centrum v metropoli a v aréně Galatsi, kde se hrála utkání ve stolním tenisu, vzniká zábavní centrum s multikinem, kluzištěm a muzikálovou scénou.

"Mnoho rozhodnutí o změně účelu budov jsme přijali s ohledem na potřeby města a jeho obyvatel. Zjišťovali jsme, co v dané lokalitě chybí a co bude sloužit nejen místním lidem, ale třeba i turistům. Například kanál, kde se jely závody na divoké vodě, chceme změnit ve velký vodní park, který by sloužil obyvatelům i návštěvníkům Atén," nastínil budoucnost některých sportovišť ředitel organizace Hellenic Olympic Properties Christos Hadjiemmanuil.

Tajemník ministerstva kultury pro využití olympijských zařízení Spyros Cladas říká, že s plánováním dalšího využití sportovišť měla začít už předchozí socialistická vláda, která hry připravovala. Problém se ale začal řešit pozdě. Nicméně doufá, že se i s ním Řekové vyrovnají se ctí. "Myslím, že podobný úspěch, jaký jsme měli po skončení olympijských her můžeme zopakovat i v poolympijském využití sportovišť," dodává Spyros Cladas.

Potom, co Řekové předvedli během přípravy a konání her, se dá předpokládat, že možná za několik let, možná na poslední chvíli, ale zvládnou i náročný úkol dát olympijským stavbám nové poslání, i když už oheň nad Aténami dávno zhasl.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme