Lesní požár u Atén se opět rozhořel, úřady evakuovaly několik vesnic

Tisíce lidí musely prchnout do bezpečí poté, co se opět rozhořel lesní požár asi 20 kilometrů severně od Atén. Plameny, které měli hasiči ve čtvrtek ráno pod kontrolou, rozfoukal silný západní vítr a k jejich síle přispěly i teploty přesahující 40 stupňů Celsia, uvedly v pátek agentury AP, DPA a Reuters.

Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požáry, sužující oblast poblíž řeckého hlavního města Atény

Lesní požáry, sužující oblast poblíž řeckého hlavního města Atény | Foto: Costas Baltas | Zdroj: Reuters

Úřady evakuovaly několik vesnic poblíž ničivého požáru severně od Atén, včetně střediska pro žadatele o azyl. Oheň zničil desítky domů.

Plameny, které znovu nabraly na síle ve čtvrtek odpoledne, se do pátečního rána prohnaly asi 20 kilometrů dlouhou lesní oblastí k dálnici, která spojuje řeckou metropoli se severem země. Úřady na silnici zastavily dopravu a hasiči se pokusili vytvořit bariéry, aby požár nezasáhl město Marathón.

Water-bombing planes, helicopters and hundreds of firefighters battle forest fires near Greece’s Athens, as the country reels under a severe heatwave — in pictures aje.io/t4guj4

12:45 – 04. 08. 2021

181 383

Ministr zdravotnictví Vasilis Kikilias uvedl, že u Atén bylo zraněno nejméně devět požárníků, z nichž jsou dva na jednotce intenzivní péče.

Požáry po celém Řecku

Situace se zhoršila také na druhém největším řeckém ostrově Euboia. Pobřežní stráž spustila masivní záchrannou operaci. Od čtvrtečního večera z pláží evakuovala 631 lidí.

Plameny od úterka spálily rozsáhlé oblasti na severu ostrova, na několika místech už dosahují k hladině moře. V tamním zdravotním středisku je s popáleninami nejméně jedenáct hasičů.

Kouř a plameny. Řecko nařizuje další evakuace a žádá obyvatele a návštěvníky Atén, aby nevycházeli

Číst článek

Nadále hoří také část Peloponéského poloostrova, kde hasiči před plameny zachránili starověkou Olympii. Na jihu bylo od čtvrtka evakuováno téměř 60 vesnic.

Za uplynulých 24 hodin se podle požárníků rozhořelo 86 nových požárů. Pět největších ale hoří už několik dní, na jejich uhašení pracuje přes 1000 hasičů, stovky dobrovolníků a téměř 20 letadel a helikoptér.

Nebe je zbarvené do žluta desítky kilometrů od nejbližších plamenů, v některých místech padá popel. Úřady zatím v souvislosti se situací neoznámily žádné úmrtí.

Pomoc z EU

V rámci programu civilní obrany Evropské unie už do Řecka dorazily letadla z Kypru, v pátek a o víkendu by měly přijet další hasičské jednotky z Francie, Rumunska, Švédska a Švýcarska.

Greece battles to control fire close to ancient Olympic site

u.afp.com/UDe4
#Olympics

📸 A wildfire approaches the Olympic Academy in ancient Olympia

09:04 – 05. 08. 2021

85 99

„Naší prioritou je ochrana lidských životů, za kterou následuje ochrana majetku, životního prostředí a kritické infrastruktury. Naneštěstí nám současné okolnosti zabraňují dosáhnout všech těchto cílů ve stejnou chvíli," uvedl řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Předseda vlády v televizním projevu dodal, že za nepříznivým počasím stojí klimatické změny.

Silný vítr a vysoké teploty mají pokračovat i v několika následujících dnech, uvedli meteorologové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme