Athény očekávají druhé hlasování o škrtech k odvrácení bankrotu

Řecké poslance dnes čeká další hlasování o úsporných opatřeních. Mají schválit konkrétní rozpis škrtů, zvýšení daní a privatizace státního majetku. Řecko má za sebou dvoudenní generální stávku, která ale nedokázala Papandreově vládě zabránit v prohlasování tvrdých úsporných opatření. Ty včera jen těsně prošly parlamentem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, parlament - vláda premiéra Jorgose Papandrea získala důvěru parlamentu. | Foto: Jaromír Marek

Řecký parlament už včera schválil obecný záměr vlády na snížení obrovského deficitu. Pokud poslanci dají i dnes svůj souhlas, Řecko se vyhne okamžitému státnímu bankrotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku mluvili na Rádiu Česko publicistka a překladatelka Soňa Dorňáková-Stamu a Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Parlament by měl dnes zvýšit daň z přidané hodnoty nebo minimální daň ze mzdy. Má schválit také výrazné omezení počtu státních zaměstnanců. Vláda chce nahradit jen každého desátého pracovníka veřejného sektoru, který odejde do důchodu.

Kabinet parlamentu předkládá i plán rozsáhlé privatizace státního majetku. Čeká se, že i dnes poslanci úsporná opatření odhlasují. Pokud k tomu dojde, Řecko získá další část půjčky od eurozóny a Mezinárodního měnového fundu.

Tím se vyhne státnímu bankrotu, který by jinak přišel už v půli července.

Spolupracovala policie s výtržníky?

„Stávka skončila, takže se vše vrátilo do starých kolejí. Nicméně situace včera v centru Athén skutečně připomínala válečnou zónu. Proto i dnes všechny sdělovací prostředky kritizují vládu a policii za to, že to zase nezvládla, že se jí situace vymkla z rukou. Kritika směřuje hlavně směrem k policii, která podle médií rozpoutala v metropoli chemickou válku, brutálně zasahovala proti obyčejným demonstrantům, i proti ženám a dětem. 99 lidí muselo být ošetřeno v nemocnicích a policie stříkala slzný plyn i v metru. Policie přitom nezachránila majetek, který ničili vandalové,“ popisuje situaci v Řecku tamní spolupracovnice Rádia Česko Soňa Dorňáková-Stamu.

„Dokonce existuje video, ze kterého je patrné, že někteří zamaskovaní výtržníci mají jakýsi blízký vztah ke speciálním jednotkám. Je na něm vidět, že spolupracují a přátelsky hovoří. Je to velký skandál a premiér již rozhodl o vyšetřování. Znalci však upozorňují na to, že tato situace se zde opakuje již od 70. let. Některé sdělovací prostředky dokonce tvrdí, že vláda měla již předem plán na rozehnání demonstrací a proto mezi protestující údajně nastrčila výtržníky,“ pokračuje publicistka a překladatelka Soňa Dorňáková-Stamu.

Protesty budou v Athénách podle Dorňákové-Stamu pokračovat i dnes: „Dokonce se uvádí, že se sem sjedou protestující i z ostatních řeckých měst. Demonstranti se již dali slyšet, že budou mírově protestovat před parlamentem a nechtějí, aby je policie rozháněla slzným plynem.“

Milan Kopp, Václav Pešička, Ondřej Houska, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme