Atlantis přistál. Éra amerických raketoplánů skončila

Raketoplán Atlantis úspěšně přistál. Uzavřel tak kapitolu těchto vesmírných plavidel, která trvala 30 let. Nyní čeká americké kosmonauty pětileté období letů ruskými raketami Sojuz, USA spřádají další kosmické plány.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svým posledním přistáním uzavřel Atlantis éru raketoplánů

Svým posledním přistáním uzavřel Atlantis éru raketoplánů | Zdroj: Reuters

Na Mys Canaveral na Floridě se Atlatis vrátil ze své mise k Mezinárodní vesmírné stanici, kam dopravil zásoby na celý rok a naopak naložil odpad a nepotřebný materiál.

Atlantis byl čtvrtým americkým raketoplánem a sloužil od října 1985. Vykonal 33 misí a ve vesmíru byl 307 dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista Pavel Toufar rozebírá v Ozvěnách dne budoucnost americké kosmonautiky

Jak ukázal průzkum publikovaný televizní stanící CBS, 63 procent dotázaných si myslí, že program raketoplánů byl přínosem. 31 procent odpovědělo záporně. Podle jiného průzkumu považuje 78 procent Američanů za důležité, aby si USA udržely vedoucí místo v kosmonautice.

„Byla to zajímavá třicetiletá epocha, obrovský technický úspěch, zkušenosti a velké množství práce, kterou raketoplány odvedly. Byla to cesta, která prospěla pokroku,“ hodnotí přínos raketoplánů publicista Pavel Toufar.

Nastává tím přestávka v pilotovaných letech a Američané nemají prostředek, který by vynášel jejich kosmonauty. Na pět let mají smlouvu s Rusy, kteří budou dopravovat svými osvědčenými, modernizovanými loděmi Sojuz posádky na stanici ISS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Expert na kosmonautiku Karel Pacner hodnotí skončenou éru raketoplánů

„Dnes nad našimi hlavami krouží 6 kosmonautů – 3 Rusové, 2 Američané a 1 Japonec, kteří tam už doletěli transportními loděmi Sojuz TMA. To není nic nového, v posledních letech tam západní posádky létaly transportními Sojuzy a posádky raketoplánů v podstatě přilétaly na návštěvu. Takže rutina bude pokračovat dál,“ upozorňuje Toufar.

Američané konstruují loď Orion, kterou chtějí uvést do provozu dříve, než skončí pětiletá smlouva s Rusy. Prezident Barack Obama ale víc sází ve svých doporučeních na soukromý sektor, který by měl podle něho provozovat kosmické lodi, které sám vyrobí. Není ale jasné, kdo by je řídil, zda soukromé firmy nebo NASA.

Většina soukromých firem byla ovšem založena teprve nedávno a proto nemají potřebné znalosti. „Vyniká jedině firma Boeing, která tvrdí, že by mohla dát do operačního používání svou novou loď v roce 2015,“ uvedl expert na kosmonautiku Karel Pacner.

Soukromé firmy ovšem v první řadě neusilují o dopravu lidí na orbitální stanici. Jejich cílem je vytvoření velkého kosmického turistického průmyslu.

Spojené státy se nyní podle Pacnera každopádně nacházejí v defenzivě vůči svému tradičnímu rivalovi Rusku. Mnozí Američané včetně politiků nesou těžce, že se země ocitla až ve druhé kosmické kategorii.

„Obamovy plány urychlily Rusy, kteří stavějí transportní loď pro přepravu posádek, protože teď jde skutečně o čas – kdo bude dřív,“ dodává Toufar.

Tisíce zaměstnanců NASA ztratí práci

Pro tisíce zaměstnanců NASA znamená konec programu raketoplánů výpověď. Původně měly skončit už loni v září. Úřad NASA ale přesvědčil Kongres o potřebě financování ještě několika závěrečných misí. Z raketoplánů se dneškem staly definitivně muzejní exponáty.

Milan Kopp, Vít Pohanka, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, David Šťáhlavský, Aneta Vojtěchová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme