Atletka ze Somálska nejspíš utonula při cestě za dalším snem

Stejně tragický osud jako má tisíce jejích krajanů se zřejmě nevyhnul sprinterce, která reprezentovala Somálsko na minulých olympijských hrách. Běžkyně Samia Jusuf Omarová se podle odhalení italských médií utopila před časem při pokusu doplout s dalšími ilegálními přistěhovalci z Libye do Itálie, kde patrně chtěla trénovat na olympiádu v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálská vesnice | Foto: Espen Rasmussen

Smrt atletky potvrdil šéf somálského olympijského výboru, nespecifikoval ale, jak zemřela. Samia Omarová, která závodila na dvousetmetrové dráze před čtyřmi lety v Pekingu, se údajně utopila na cestě za lepším životem už v dubnu.

Běžkyně prokázala velkou odvahu a vůli, když se na vrcholnou akci probojovala ze země zmítané válkou, chudobou a značnými předsudky vůči společenské roli žen.

Po návratu z Pekingu do Mogadiša, kde v rámci možností Omarová trénovala, čelila podle stanice Al-Džazíra výhružkám ze strany extremistů. Ti stále ovládají podstatnou část rozvrácené země, ale jsou v útlumu.

Zpráva o smrti atletky přišla ve chvíli, kdy se v Somálsku poprvé po dlouhých letech sešel parlament.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme