Atmosféra na Slovensku je napjatá, oddělením chybí lékaři

Přijmeme lékaře, nástup možný ihned. Takovou pracovní nabídku má na svých webových stránkách vícero slovenských nemocnic. Možná to ale není nabídka, spíše prosba. Po hromadných výpovědích teď slovenským nemocnicím schází stovky lékařů. Je evidentní, že v některých nemocnicích je situace vážná. Lékařské odbory ale mají tendenci sílu protestu zveličovat, zatímco vláda spíš uklidňuje veřejnost. A pravda bude nejspíše někde uprostřed.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest slovenských zdravotníků

Protest slovenských zdravotníků | Foto: Vojtěch Berger

Dětská fakultní nemocnice na bratislavských Kramároch je obrovskou fabrikou na léčení malých pacientů. Na chodbách teď ale oproti normálnímu stavu pobíhá méně bílých plášťů.

„Evidujeme 85 výpovědí lékařů, 39 lékařů dnes nenastoupilo do práce, ale za celou nemocnici. Naší prioritou je zabezpečit akutní zdravotní péči všem chirurgickým a traumatologickým pacientům, a to i v takovém případě, kdyby došlo k nějakému hromadnému úrazu,“ říká mluvčí nemocnice Dana Kamenická.

Přehrát

00:00 / 00:00

V jedné z nejohroženějších nemocnic natáčel v Bratislavě zpravodaj Vojtěch Berger

Je jediná, s kým se tu dá oficiálně mluvit. Třeba sestrám na oddělení ORL se návštěva s mikrofonem vůbec nelíbí.

Lékaři jsou spíše nervózní a zaneprázdnění. Koneckonců desítky jejich kolegů dnes nepřišly do práce, a to přesto, že měly. Vláda vyhlásila nouzový stav a s ním i pracovní povinnost pro lékaře, kterým už vypršela výpovědní lhůta.

Jedním z těch, kdo pracují i za ostatní, je primář dětské chirurgie Vladimír Cingel. Na jeho oddělení má být situace vůbec nejhorší, do práce tam nepřišlo 19 lékařů. „Ano, my máme svůj interní pokyn, to má každá nemocnice. A v určitém momentě se ten pokyn dodržuje explicitně. Je to špatná situace. Týká se to nejen dětské chirurgie,“ sděluje Cingel.

Se zpravodajem ČRo na Slovensku Vojtěchem Bergerem nechce mluvit ani známý chirurg, který ještě donedávna poskytoval rozhovory bez problémů. Atmosféra je napjatá, nemocnice zpřísnila pravidla pro kontakt s médii. Na pacienty to ale zatím doléhá překvapivě málo. „Poprvé jsem v této situaci, v nemocnici, a nepociťuji nějaký rozdíl. Všechno probíhá normálně, ani tu není vidět, že by se něco dělo,“ popisuje situaci jedna z pacientek.

ČTĚTE TAKÉ: Situace v některých slovenských nemocnicích začíná být kritická

Protest ve zdravotnictví je válkou nervů. Komu povolí dřív? Odborářům anebo vládě? Anebo snad pacientům? „Nevím, co si vyskakují. Já si myslím, že mají přiměřeně k tomu, jaké jsou tady u nás mzdy,“ rozčiluje se matka diabetika, jehož vyšetření bylo odloženo na jiný termín.

Dnes to ještě v bratislavské dětské nemocnici zvládli. Ale zvládnou to i zítra, pozítří a za týden? „Je velmi pravděpodobné, že zítra budeme poskytovat jen akutní zdravotní péči,“ krčí rameny Dana Kamenická.

Odboráři stále zdůrazňují, že jim nejde jen o platy. Minimálně to tak ale vypadá, a veřejnost tvrdohlavosti lékařů nerozumí. Jak dopadne slovenské zdravotnictví a co bude až skončí nouzový stav, který zatím drží nemocnice nad vodou, si nikdo netroufá odhadnout.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme