Atmosféra před klíčovým summitem Evropské unie houstne

Už ve středu zasednou v Bruselu u jednoho stolu hlavy států a vlád pětadvacítky a pokusí se najít odpověď na zásadní otázku: Jak dál potom, co Francouzi a Nizozemci odmítli v referendech euroústavu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

V tuto chvíli se zdá, že vše směřuje ke zpomalení procesu ratifikace. O tom mluví například předsednické Lucembursko. Některé delegace - včetně české - doporučují prodloužení lhůty na ratifikaci, která by jinak měla skončit na podzim 2006.

Strach z dalších odmítnutí, to je faktor, který se teď promítá do uvažování politiků. Průzkumy veřejného mínění totiž ukazují, že po dvojím "ne" roste v Unii počet odpůrců dokumentu. To vnímá i šéf Evropské komise José Barroso. Jak říká, v dalších zemích hrozí nebezpečí " nákazy." Voliči by podle něho nechápali, proč mají hlasovat pro ústavu, jejíž vstup v platnost je nejistý.

Muž, který ještě nedávno aktivně apeloval, aby ratifikace pokračovala, proto ve středu vyzval Unii k pauze. Pokud nemá pětadvacítka zázračné řešení této komplikované situace, je nejmoudřejší dát si čas na rozmyšlenou. Podobně to vidí i český komisař Vladimír Špidla: "Myslím, že se tady dají uplatnit poznatky kosmonautiky. Kosmonaut v případě krize má na jednu reakci vždycky čas, ale musí být správná."

Unie chtěla dát v této kritické situaci najevo, že se dokáže dohodnout, a to tím, že by na tomto summitu došla ke kompromisu ohledně rozpočtového výhledu na roky 2007 a ž 2013. Tomu ale stojí v cestě ostrý spor o britskou slevu, kde proti sobě stojí hlavně Londýn a Paříž. Lucemburský premiér už vyjádřil skepsi:"Jsem si skoro jist, že se na tomto summitu nepodaří k dohodě o rozpočtech dospět."

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme