Atmosféru narozenin EU ovlivnily spory kolem společné deklarace

V Berlíně dnes začaly oslavy 50. narozenin Evropské unie. Slavnostní atmosféru ovšem narušily neshody kolem přípravy takzvané Berlínské deklarace. V nezávazném dokumentu, který má být přijatý v neděli dopoledne, si členské země kladou za cíl postavit unii do roku 2009 na "obnovený společný základ".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU u Brandenburské brány | Foto: AFP

Bezstarostný obrázek Evropy, která je schopná řešit zásadní problémy kolem institucionálního uspořádání unie, byl narušen, když mohli všichni vidět, jak složitě a na poslední chvíli se dohadoval symbolický a nezávazný text.

Deklarace měla být jakýmsi odrazovým můstkem po odmítnutí euroústavy ve Francii a Nizozemsku v roce 2005. Pojem evropská ústava nakonec německé předsednictví do textu neprotlačilo, proti byla mimo jiné i Česká republika. V deklaraci zbyla jen povrchní zmínka o reformách v podobě obnoveného společného základu unie.

Kacléřka Angela Merkelová dnes nicméně v Berlíně zopakovala, že do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 musí unie lidem říct, co bude dál. Rok 2009 deklarace obsahuje, ale Praha už dala najevo, že to nepovažuje za závazný časový limit pro vyřešení problému s evropskou ústavou.

Celý text Berlínské deklarace si můžete přečíst zde.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme