Atomová agentura rozhoduje o pokračování íránského jaderného programu

Jak dál s obnoveným íránským jaderným programem? Tuto otázku si na mimořádném zasedání ve Vídni kladou guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Teherán, který v pondělí obnovil aktivity v jaderném zařízení v Isfahanu, čelí obvinění, že se snaží vyvinout nukleární zbraň. Íránský prezident Ahmadínedžád tvrdí, že jeho země neudělala nic protiprávního. Rozhodnutí Íránu se setkalo s vlnou odporu západních mocností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První atomová bomba

První atomová bomba | Foto: Federation of American Scientists

"Jde o vážnou krizi," říká francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy, který si ale myslí, že s Íránem je možné dál jednat. K okamžitému zastavení obohacování uranem vyzvalo Teherán také Rusko. I Američani sdílení obavy tria Británie, Německo a Francie, jejíž návrh na dodávky hotového atomového paliva Írán odmítl.

Mluvčí americké diplomacie Adam Erell pak doslova řekl, že Teherán dělá na země EU dlouhý nos. "Je to porušení Pařížských dohod, je to něco, co jsme nechtěli vidět, a je to něco, na co Spojené státy i mezinárodní společenství bude reagovat," tlumočil postoj amerického ministerstva zahraničí Erell.

Takzvané Pařížské dohody uzavřela evropská trojka s Íránem vloni v listopadu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii by celý případ mohla předat Radě bezpečnosti OSN, spíše ale zatím doporučí další diplomatická jednání.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme